Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basın Kanunu Eğitim Semineri

Giriş Tarihi: 20.11.2015
Basın Kanunu Eğitim Semineri
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı işbirliğiyle, yargı-medya arasındaki bağların güçlenmesi amacıyla 'Basın Kanunu Eğitim Semineri' düzenlendi. ÇGC'de düzenlenen seminere Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nükhet Ergeç ve ÇGC Başkanı Cafer Esendemir'in yanı sıra gazeteciler ile lise ve üniversite seviyesindeki iletişim öğrencileri katıldı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ
Başsavcı Ali Yeldan, basın özgürlüğü ve demokrasi arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, "Basın özgürlüğünün temelinde, esasen düşünce ve kanaatlerin serbestçe açıklanabilmesini anlatan, demokratik toplumun temel taşlarından birisi olan düşünceyi açıklama, yani ifade özgürlüğü yer almaktadır. Anayasa'da da belirtildiği üzere, Basın hürdür, sansür edilemez" dedi.

HUKUKİ YAPIYA BAĞLI

Başsavcı Ali Yeldan, basın yoluyla düşünce açıklama özgürlüğünün, çağımızda, halkın bilgilenme, gerçekleri öğrenme hakkının gerçekleştirilmesini sağlayan, vazgeçilmez bir değer olarak kabul gördüğüne vurgu yaparak, "Bu hakkın sağlanabilmesi ise özgür ve doğru haber dolaşımını öngören bir hukuki yapının gerçekleştirilmesine bağlıdır" diye konuştu. Basından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Kıvanç Odabaşı, slaytlar eşliğinde Basın Kanunu hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Doç. Dr. Nükhet Ergeç de 'Basın Meslek İlkeleri ve Etik Kurallar' konusunda sunum gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basın Kanunu Eğitim Semineri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN