Turist rehberleri Kahramanmaraş'ta

GARO'nun başlattığı'Gastronomide Uzmanlık' projesi kapsamında, ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan turist rehberleri Kahramanmaraş'ı ziyaret etti

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Turist rehberleri Kahramanmaraş'ta
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) tarafından başlatılan 'Gastronomide Uzmanlık' projesi kapsamında, ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan turist rehberleri Kahramanmaraş'ı ziyaret etti. Proje kapsamında belirlenen 39 turist rehberi, GARO Başkanı Mehmet Severoğlu eşliğinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün davetlisi olarak kente geldi. Yöresel konularda uzman Hacı Ali Özturan'ın verdiği seminere katılan rehberler, kentin yemek kültürüne ilişkin bilgi aldı. Turist rehberleri, daha sonra Germenicia mozaik alanını gezdi. Severoğlu, düzenledikleri 7 günlük gezi kapsamında Kahramanmaraş'a geldiklerini söyledi. Kahramanmaraş, Malatya, Hatay, Gaziantep ve Kilis'i kapsayan gezide, bölgede turizmde yaşanan sıkıntıları gözlemlediklerini anlatan Severoğlu, şunları kaydetti:

DURMA NOKTASINDA
" Dünya terörle uğraşıyor. Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır bölgesinde turizm neredeyse durmuş halde. Amacımız yalnız turizmi canlandırmak değil, bir kültürü de ortaya çıkarmak. Özellikle gastronomi konusunda 5 ilin muhteşem mutfakları ve tarihi geçmişi var. Bunları biraz işlemek gerekiyordu. Rehberlerimizin, gelen misafirlere bunu anlatması önemliydi. Biz önce rehberlerimizi eğitelim dedik. İllerdeki kurumlarla görüşerek iş birliğine gittik.

MOZAİKLERİ GEZDİLER
Kente gelen turist rehberleri Germenicia Antik Kenti'ndeki mozaikleri inceledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turist rehberleri Kahramanmaraş'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN