Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antep'in Hamamları'na 2 ayda 12 bin ziyaretçi

Giriş Tarihi: 27.11.2015
Antep'in Hamamları'na 2 ayda 12 bin ziyaretçi
Mutfak kültürü ve sanayideki başarısıyla bilinen Gaziantep, 'müzeler kenti' olma yolunda hızla ilerliyor. Dünyaca ünlü Zeugma Mozaik Müzesi'nin yanı sıra 14 müzenin yer aldığı kentte bir yenisi daha hizmete girdi. Türkülere konu olan hamam kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek iki ay önce ziyarete açılan 'Hamam Müzesi' 12 bin ziyaretçiyi ağırladı.

TÜRKÜYLE KARŞILANIYORLAR

Lala Mustafa Paşa tarafından 1557 yılında yaptırılan Paşa Hamamı, iki ay önce restore edildi. Bal mumu heykelleriyle ilgi çeken ve ilgi ziyaretçilerin 'Antep'in hamamları' türküsüyle karşılandığı müzede, peştamal, gümüş takunyalar, tahta tarakların yanı sıra, Osmanlı dönemine ait sabunlar ve sabun mühürleri de sergileniyor. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Serdar Tolay, Gaziantep'te hamamların ayrı bir yeri olduğunu anımsattı.

BİR DÖNEMİN KÜLTÜRÜ

Giderek yok olmaya başlayan bu kültüre sahip çıkmak istediklerini dile getiren Tolay, "Gelecek nesillere aktarabilmek için Paşa Hamamı Büyükşehir Belediyesi tarafından müzeye dönüştürüldü. Müzede hamam kültürünün kökeni, Türk hamamları, adabı, tellak, natır, erkek hamamı, güveyi hamamı, gelin hamamı, hamamda kız bakma, beraberinde yeme, içme ve eğlence kültürü bal mumu ve polyesterden yapılmış heykeller yardımıyla anlatılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antep'in Hamamları'na 2 ayda 12 bin ziyaretçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN