Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023 Türkiye'sinin lider kenti olacağız

Vali Özdemir Çakacak, 321 kilometrelik sahili, tarımı, sanayisi, turizmi ve birbirine sıkı sıkı kenetlenmiş insanları ile Mersin'in 2023 Türkiye'sinde lider olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 30.11.2015
2023 Türkiye'sinin lider kenti olacağız
Mersin Valisi Özdemir Çakacak, şehrin, geçmişten gelen birikimi ve sahip olduğu doğal limanı, serbest bölgesi, organize sanayi bölgeleri ile Türkiye'nin yanı sıra Ortadoğu ve Doğu Akdeniz hinterlandında lojistik bir üs ve ticaret merkezi olduğunu söyledi. Çakacak, tarihi, kültürel değerleri, 321 kilometrelik sahil şeridi, yaylaları, 8 turizm bölgesi ile cazip bir turizm merkezi olan Mersin'in, aynı zamanda bir teknoloji, tarım ve gelişmiş bir sanayi kenti olduğunu söyledi.

TÜRKİYE İKİNCİSİ

Mersin Serbest Bölgesi'nin ülkemizin ilk serbest bölgesi olarak 1987 yılında 836 bin 322 metrekare alan üzerinde kurulduğunu belirten Vali Çakacak, "Bölgemiz, Türkiye'deki 19 serbest bölge arasında hem istihdam sayısı bakımından 8 bin 208 kişi ile hem de 3,5 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi açısından ticaret hacmi toplamının yüzde 15,28'i ile ikinci sırada yer alıyor. Serbest Bölge'de 332'si yerli, 63'ü yabancı, 40'ı yerli- yabancı ortaklığı olmak üzere toplam 435 firma faaliyet göstermekte ve 158 ülke ile ticaret yapılmaktadır" dedi. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nin, Mersin sanayisinin lokomotifi konumunda olduğunu belirten Vali Çakacak, yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği bölgenin her geçen gün gelişimini sürdürdüğüne dikkat çekerek "Mersin sanayisi, üretimi ile sadece kente değil Türkiye'ye büyük katkı sağlamaktadır" diye konuştu. Son 12 yılda Mersin'e 11 katrilyonluk yatırım yapıldığını hatırlatan Vali Çakacak şunları söyledi: "Mersin-Antalya karayolu üzerinde yapımı süren yolların tamamlanması ile Mersin'in ticaret hacmi daha da büyüyecektir. Lojistik üs konumunda bulunan ilimiz Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın tamamlanması ile sadece bölgenin değil hem Türkiye'nin hem de Ortadoğu'nun merkezi kentlerinden birisi haline gelecektir. Ulaştırma Bakanlığımız tarafından büyük bir dikkatle takip edilen süreçte Çukurova Bölgesel Havalimanı en kısa sürede vatandaşlarımızın hizmetine girecektir."

GELİŞİMİ DEVAM EDECEK
Kentin 321 kilometrelik sahili ile çok büyük bir turizm potansiyeli taşıdığını ancak geçmiş yıllarda bundan yararlanamadığını da sözlerine ekleyen Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin-Antalya karayolu bağlantısının tamamlanması ve Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın açılışı ile şehrin geleceğinin çok daha hızlı yön bulacağını ifade etti. Vali Özdemir Çakacak, "Bütün bu göstergeler ışığında Mersin'in, Türkiye'nin 2023 hedefleri ile doğru orantılı olarak bugüne kadar gerek sanayi sektöründe gerekse de turizm sektöründe göstermiş olduğu gelişimi arttırarak devam edecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 Türkiye'sinin lider kenti olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN