Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlar Lütfü Savaş'a tepkili

Giriş Tarihi: 1.12.2015
Başkanlar Lütfü Savaş'a tepkili

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve Payas Belediye Başkanı Bekir Altan su zammında ısrar eden Lütfü Savaş'ın Hatay halkına zulüm yaptığını söyledi

Hatay'da içme suyuna yapılacak zam konusu bir türlü aydınlığa kavuşturulamıyor. CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın 2014 Kasım ayında uyguladığı zamma karşı çıkan AK Parti ile MHP'lilerin mücadelesi bugüne kadar devam etti. 27 Kasım'da yapılan HATSU genel kurulunda da istenen sonuç alınamayınca iş mahkemenin kararına kaldı. CHP'li Başkan Lütfü Savaş'ın bu inadıyla Hatay halkına kan kusturduğunu söyleyen İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, "Halkımızın ucuz su içmesi için mücadelemiz sonuna kadar sürecek" dedi.

HALKIN CANINI ACITTI

Bilindiği gibi Hatay Büyükşehir Belediyesi 2014 Kasım ayında HATSU genel kurulunda aldığı bir kararla içme suyu fiyatlarının kademeli olarak yükseltilmesini istedi. Buna göre vatandaşın içme suyuna 0-10 ton " TL, 10-20 ton 3 TL, 20-35 ton 4 TL olarak ödeme yapması, endeksin 2 ayda bir okunması kararlaştırıldı. AK Parti grubu 2015 Mart ayında yapılan toplantıda, CHP'li Büyükşehir'in bu uygulamasının halkın canını acıtacak düzeyde olduğunu öne sürerek indirilmesini istedi. Mayıs ayında yapılan toplantıda Başkan Lütfü Savaş, kademenin kaldırılmasını, konutlardan 2.55 TL, işyerlerinden ise 6 TL alınmasını ve endeksin her ay okunmasını önerdi. AK Parti grubu, bu teklifin de yüksek olduğunu belirterek, konutlardan 1.29 TL, işyerlerinden ise 2 TL ücret alınmasını istedi. CHP'li Başkan, AK Parti'nin bu teklifini yersiz buldu ve geçici bütçenin genel kuruldan geçmemesi üzerine konuyu yargıya taşıdı. 11 Kasım'da yapılan toplantıda AK Parti gurubunun teklifi komisyona gönderildi. 27 Kasım'da yapılan ve gergin geçen HATSU genel kurulunda yine uzlaşma çıkmadı. CHP'li Başkan Lütfü Savaş, komisyondan gelen raporu oylamaya sunmadı. 2016 geçici bütçesinin birçok maddesi geçmeyince konu mahkeme kararına kaldı.

MAHKEME YOLUNU SEÇTİ

Geçtiğimiz mayıs ayından beri çözüm bulamayan içme suyu meselesinin CHP'li Başkan Lütfü Savaş'ın anlaşılmaz inadı ve HATSU'nun tepki çeken tutumu yüzünden çözüme kavuşamadığını belirten İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil şöyle konuştu: 1,5 milyon nüfuslu Hatay, Başkan Lütfü Savaş'ın inadı yüzünden kan kusuyor. Kasım meclisinde yaptığımız uzlaşma tekliflerimizin hiçbiri kabul görmedi. CHP'li Savaş'ın yüksek fiyatlarda diretmesi bizleri son derece üzmektedir. Elimizden gelen gayreti gösterdik ama Lütfü Başkan mahkeme yolunu seçti. Başkan Savaş kirli su senaryoları ve polemikleriyle halkımızı yanıltmaktadır. Hatay halkı resmen su zulmü yaşıyor.

HALKIN İRADESİNE İPOTEK
Su ücretleri konusunda AK Parti grubunun verdiği teklifin ortada olduğunu vurgulayan Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, "Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, halkın iradesine ipotek koyarcasına meclis çoğunluğunun kararlarını hiçe saymıştır. Bu tavrı demokrasiye karşı yapılmış büyük bir ayıptır. Hatay'ın kanayan yarası olan su fiyatlarının düşürülmesi konusundaki gayretimiz devam edecek. Komisyon kararlarını yok sayarak suç işleyen Başkan Savaş'ın bu anlaşılmaz zam inadı karşısında AK Parti grubu olarak dik duruşumuzu sergilemeye devam edeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlar Lütfü Savaş'a tepkili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN