Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'den mahkeme oyunu

Adana'da CarrefourSA ve Forum AVM arazisindeki imar değişikliğinin iptali ile ilgili mahkeme kararının, Başkan Hüseyin Sözlü tarafından ilgili komisyon ve meclisten gizlendiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 3.12.2015
Büyükşehir'den mahkeme oyunu
Kamuoyunda tartışmalara neden olan ve rant iddiaları yüzünden tepki gören CarrefourSA ve Forum AVM arazisindeki imar değişikliklerine yapılan itirazlar CHP'li 3 üye ile MHP'li üyelerin verdiği destekle reddedilirken, Büyükşehir Belediyesi'nin bu görüşmeleri yakından ilgilendiren mahkeme kararını meclis üyelerinden gizlediği ortaya çıktı. AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı oylamanın yapıldığı gün konunun yargıda olduğunu hatırlattı ancak bu karardan haberi olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü bir yolunu bulup konuyu geçiştirdi.

MAHKEME KARARI GİZLENDİ

Adana 3'üncü İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15 Temmuz 2015 gün ve 231 sayılı karar ile aldığı 1/25000 ölçekli planın iptali için yürütmeyi durdurma kararı verdi. 19 Kasım'da alınan bu karar 25 Kasım'da Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edildi. Ancak, bu karar anlaşılmayan bir nedenden ötürü gizlendi. Tebliğden bir gün sonra CarrefourSA ve Forum AVM arazisindeki imar değişikliklerine yapılan itirazları görüşen ilgili komisyon üyelerine bu karardan söz edilmedi. AK Partili üyelerin hayır oyuna rağmen komisyonlardan geçen her iki konu 27 Kasım'da meclise taşındı. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararından haberi olmayan Meclis üyeleri konuyu toplantıda tartıştı. Oysa AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, Forum AVM ile ilişkin yapılan görüşmede söz konusu mahkeme kararını hatırlatmasına karşın Başkan Sözlü, bu konuda bilgi vermek yerine geçiştirmeyi tercih etti. CarrefourSA ile ilgili gündem maddesine MHP'li Salih Gökçe ve AK Parti grubu 'hayır' oyu verdi ancak 26'ya 31 oyla kabul edildi. CHP'li Ertan Sümer, Serdar Seyhan ve Mehmet Esendemir'in 'evet' oyu kullanması ise dikkat çekti.

GÜLAÇTI: SUÇ İŞLENDİ
Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının meclis üyelerinden gizlenmesine bir anlam veremediklerini söyleyen Ozan Gülaçtı, "Mecliste konunun mahkemede olduğundan söz etmemize rağmen toplantıyı yöneten Başkan Hüseyin Sözlü'den hiçbir açıklama gelmedi. Mahkemenin verdiği karar haklı olduğumuzu ortaya koydu. CarreforSA arazisine yönelik kararı yargıya taşıyacağız. Forum AVM görüşmesinde, mahkemenin kararını yerine getirmediğimiz yönündeki uyarılarımız dikkate alınmadı. Meclis üyelerinin mahkeme kararına uymayarak suç işlediğini düşünüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den mahkeme oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN