Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anamur muzuna Erdoğan koruması

Anamurlu muz üreticileri, muzun sorunlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a götürdü. Erdoğan, yerli muzun korunması için son noktayı koydu: Yerli muz üreticileri benim korumam altında

Giriş Tarihi: 4.12.2015
Anamur muzuna Erdoğan koruması
Anamur muzunun itibarını korumaya çalışan üreticiler, çareyi Ankara'ya gitmekte buldu. Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Güzel ve Yönetim Kurulu üyeleri ile üreticiler, yerli muzun geleceğini içeren bir rapor sunmak ve sorunu bire bir anlatmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan soruna el koydu ve "Muz üretimi benim koruman altındadır, yerli üretimde sıkıntı olmayacak" mesajı verdi.

KAÇAK GİRİYOR

Suriye, İran ve Irak'tan, başta Mersin Limanı olmak üzere çeşitli kapılardan transit geçiş adı altında piyasaya kaçak muz sürülmesi nedeniyle yerli muz üreticilerinin büyük sıkıntı çektiğini belirten Güzel, bununla ilgili tedbir alınması gerektiğini söyledi. Konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a anlatılarak daha sıkı tedbir alınması dileklerinde bulunan üreticiler, bir yandan da bankalarla kredi konusunda sorun yaşıyor.

"KREDİ ALAMIYORUZ"
Birlik Başkanı Mehmet Güzel, "Anamur, Bozyazı ve Alanya'da muz sektöründe çalışanların emeğine sahip çıkılmalı. Bugün iç piyasanın yüzde 70'ini karşılıyoruz. 10 yıl önce bu yüzde 45 civarındaydı. Ziraat Bankası'nın hazine destekli kredileriyle muz üretimi alanları giderek artıyor. Ancak, daha çok üretim yapabilmek için mücadele eden çiftçilerimiz, bankanın aldığı kararlar yüzünden zaman zaman kredi almakta sorun yaşıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anamur muzuna Erdoğan koruması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN