Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'deki otobüslere panik butonu konuldu

Giriş Tarihi: 10.12.2015
Mersin'deki otobüslere panik butonu konuldu
Tarsus'ta yolcu minibüsünde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesinin ardından harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi, belediye otobüslerinde hayata geçirdiği panik butonları sayesinde Mersinlilere güvenli seyahat imkanı sağlıyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus'ta yaşanan elim olayın ardından harekete geçtiklerini ve belediye otobüslerine söz verdikleri gibi panik butonlarını koyduklarını ifade etti.

250 ARACA PANİK BUTONU

Proje kapsamında 250 araca panik butonu yerleştirilirken araç takip ve kamera sistemi ile de otobüsler takip edilebiliyor. Özellikle kadın yolcuların otobüslerin en yoğun olduğu saatlerde bile yardıma ihtiyaç duydukları an, butonlara en az iki kez basarak yardım talebinde bulunabilecek şekilde araçların ön, orta ve arka kapılarının olduğu yere yerleştirilen panik butonları toplu taşımanın sona erdiği saate kadar takip ediliyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Sistem, yardım talebinde bulunan kişinin butona basmasıyla devreye girerek kişinin bulunduğu araç ve araçla ilgili tüm bilgileri, aracın lokasyonunu, plakasını ve şoförün bilgilerini Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili birimine aktarıyor. İlgili birim yetkililerinin şoför ile direkt bağlantıya geçmesi ve durumla ilgili bilgi alışverişinin yapılmasının ardından otobüsün güzergahına en yakın Zabıta trafik, polis veya jandarma ile irtibata geçilerek durum kontrol altına alınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'deki otobüslere panik butonu konuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN