Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi ve Kozan Çarşısı dönüşüyor

Yüreğir Belediyesi'nin 2 yıldan beri bakanlıkta bekleyen kentsel dönüşüm projesine nihayet onaya gidiyor. Kozan ve Sanayi Çarşısı modern bir yerleşim alanına dönüşecek

Giriş Tarihi: 17.12.2015
Sanayi ve Kozan Çarşısı dönüşüyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'dan Adana'ya ilk müjdeli haber geldi. Yüreğir Belediyesi'nin sürdürdüğü kentsel dönüşüm alanlarından biri olan ve 'Afet Riskli Alan' ilan edilen Cumhuriyet Mahallesi'ndeki 22 hektarlık alanı kapsayan projenin onay için Bakanlığa gönderileceği bildirildi. 22 Aralık'ta bakanlığa gidecek olan projenin Yüreğir için çok önemli olduğu ve yaklaşık 2 yıldan bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda onay için beklediği ifade edildi.

22 HEKTARLIK BÖLGE

Ankara'da Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'yla görüşen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Adana'ya yakışan çok önemli bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 22 hektarlık bölgenin Kozan Çarşısı ve Sanayi Çarşısı'nın bulunduğu alan olduğunu belirten Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Buradaki binalar eski ve Adana'ya yakışmıyordu. Vatandaşlar da çok şikayetçiydi" diye konuştu. Bölgede 192 adet konut ve 800 işyerinin bulunduğunu belirten Başkan Mahmut Çelikcan, "Hazırladığımız proje sonrasında 916 adet konut, 338 ofis ve 200 adet ofis binası, altında mağaza olan 140 adet konut altı işyeri planlanıyor. Yani burada planlı ve modern bir yaşam alanı oluşturacağız. Ayrıca devasa bir kent meydanı da yapacağız. 30 dönümlük alan üzerine yapılacak kent meydanında birçok etkinlik yapılacak. Meydan Taşköprü ile bütünlük sağlayacak" şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARIN TALEBİ

Bakan Sarı'ya Adana'ya gelişinde belediye başkanlığı makamında bir sunum gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Mahmut Çelikcan, "Bakanımız projeyi hayata geçireceğimiz alanda incelemede bulunmuş, vatandaşlarımız da kentsel dönüşümün bir an önce hayata geçmesi talebinde bulunmuştu. Sayın bakanımız bunu göz önünde bulundurarak bürokratlarına gerekli talimatı verdi. Sayın Bakanımıza 2 yıldan beri bekleyen projemize can verdiği için teşekkür ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi ve Kozan Çarşısı dönüşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN