Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avcı: Türkmenistan büyük itibar görüyor

Halil Avcı, "Tarafsızlığı Birleşmiş Milletlerce tescilli 2 ülkeden birisi olan Türkmenistan'ın bağımsızlığının 20'nci yılını dünya başkanları kutladı" dedi

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Avcı: Türkmenistan büyük itibar görüyor
DEİK Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı Halil Avcı, dost ve kardeş ülke Türkmenistan'ın dünyada büyük itibar gördüğünü belirterek, "Türkmenistan, 12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tarafsızlık statüsünü kazanmasının 20'inci yıldönümü dolayısıyla Tarafsızlık Bayramı'nı dünya liderleri ile coşku içinde kutladı" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Türkmenistan'ın tarafsızlığı kutlama törenlerine katılmak için ülkeye geldiğini belirten Halil Avcı, "Dünyada tarafsızlığı Birleşmiş Milletlerce tescilli sadece 2 ülkeden birisi olan Türkmenistan'ın bağımsızlığının 20'nci yılında dünyanın dört bir yanından 100'e yakın devlet başkanı, başbakan, bakanlar düzeyindeki ülke temsilcileri ile Birleşmiş Milletler, UNESCO, Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar katıldı" diye konuştu.


İLİŞKİLER ARTMALI
Avrasya'nın parlayan yıldızı Türkmenistan'ın böylesine devasa bir organizasyonu aksama olmaksızın yerine getirmesinden memnuniyet duyulduğunu belirten Halil Avcı, "Biz DEİK İş Konseyi olarak, DEİK'in temel amaçları doğrultusunda Türkmenistan'la Türkiye'nin ekonomik ilişkilerini artırmak için çabalıyoruz. Bunun yanı sıra Türk ve Türkmen işadamlarının güçlerini birleştirerek üçüncü ülkelerdeki projelerde birlikte iş yapabilmelerini de sağlamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

TANITIM GÜNLERİ
Halil Avcı, geçmişte Türkmenistan ile ilgili DEİK İş konseyi olarak, Kayseri'de, Mersin'de, İstanbul'da, İzmir'de, İzmit' de Türkmenistan'ın tanıtım günleri yapıldığını hatırlatarak "İş Konseyimiz 2016 yılında Adana, Konya ve Eskişehir'de benzer etkinlikler yapmayı planlamıştır. Bu kentlerdeki iş adamlarımıza Türkmenistan'ı tanıtıp, bilgi aktarıp ticari ekonomik ve kültürel gelişmişliğine katkıda bulunmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avcı: Türkmenistan büyük itibar görüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN