Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolsuzlukta aynı yöntem

Giriş Tarihi: 21.12.2015
Yolsuzlukta aynı yöntem

İhale yolsuzluğu operasyonu yapılan HDP'li Akdeniz Belediyesi'nin, CHP'li Macit Özcan döneminde izlenen yolu takip ettiği anlaşıldı: Yapılmayan işler yapılmış gibi gösteriliyor, devlet soyuluyor

Mersin'de Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından geçtiğimiz cuma günü HDP'li Akdeniz Belediyesi'ne yönelik düzenlenen yolsuzluk operasyonunun detayları gün yüzüne çıkmaya başladı. İddiaya göre M. Fazıl Türk'ün başkan olduğu 2 dönemde yapılan 5 ayrı yol yapım ve kaldırım işi ihalesinde, milyonlarca lira devletin kasasından ya müteahhidin ya da belediye yöneticilerinin cebine gitti. Bu durum geçtiğimiz mart ayında Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyonu akıllara getirdi.

TIPKI MACİT ÖZCAN GİBİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde de CHP'li Macit Özcan'ın başkan olduğu 2011-2014 yılları arasında gerçekleşen ihalelerde usulsüzlük yapıldığı, organize suç örgütü kurulduğu, ihaleleri alan firmalar ile belediye yöneticileri arasında rüşvet ilişkisi kurulduğu iddia edilmişti. Polisin düzenlediği operasyonda 49 kişi gözaltına alınmış, Macit Özcan ve örgütün sacayağı olduğu iddia edilen işadamları Erol Avgören ve Cengiz Akray'ın yurtdışına çıktığı belirlenmişti. Yolsuzluk iddiasıyla ilgili ağır ceza mahkemesinde dava açılmıştı.

MİLYONLARCA LİRA

SABAH Güney'in ulaştığı bilgiye göre, yasalar çerçevesinde ihale yapmak için İller Bankası'ndan kredi alan Akdeniz Belediyesi yöneticileri, mevzuat çerçevesinde söz konusu ihaleyi gerçekleştiriyor. Fakat işin kopma noktası ihalenin tamamlanmasının ardından yaşanıyor. Mevzuata uygun olarak yapılan ihalenin aksine söz konusu işin yapımında şartnamede belirlenen hususların birçoğu yerine getirilmiyor. Bilirkişi heyetlerinin yaptıkları incelemelerle ortaya çıkan bu durum sonucunda ihaleyi alan firmanın milyonlarca TL haksız kazanç elde ettiği belirlendi.

ŞARTNAME DIŞI ÜRETİM
Diğer bir yolsuzluk örneğinde ise yine devlet kredisi kullanan belediye, ihaleyi gerçekleştirdikten sonra, işin yapımına başlanıyor. Fakat şartname dışı ve ucuz üretim yapılıyor. Belediye denetimde her şey usulüne uygun gibi gösterilerek ihaleyi kazanan firmaya ödeme yapılıyor. Ancak bunun için farklı bir hesaba müteahhit firma tarafından ödeme yapılması gerekiyor. Ödemenin yapılmasının ardından ise yöneticiler tarafından gerekli imzalar atılarak işin uygun olduğuna dair belgeler söz konusu firmaya veriliyor ve belediye kasasından ödemeler gerçekleştiriliyor.

24 KİŞİ GÖZALTINDA

Mersin Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi'nin geçtiğimiz cuma günü gerçekleştirdiği operasyonda HDP'li Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk'ün yanı sıra Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Eşbaşkanı Mehmet Altuntaş, eski belediye başkan yardımcısı İbrahim Çakan, İnsan Kaynakları Müdürü Fadıl Çıtıl (eski temizlik işleri müdürü), Mali Hizmetler Müdürü İsmail Aslan, eski Park ve Bahçeler Müdürü Aysel Sarıkaya ile birlikte 24 kişi gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolsuzlukta aynı yöntem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN