Gaziantep'e dev meydan ve park

Giriş Tarihi: 24.12.2015
Gaziantep'e dev meydan ve park

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstasyon Meydanı'na 70 bin metrekare büyüklüğünde park ve sosyal yaşan alanı ile kentin batısında 600 bin metrekarelik kent ormanı yapıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstasyon Meydanı'na ilk etapta 71 bin 100 metrekare büyüklüğünde sosyal yaşam alanı ve park yapacak. Belediye, kentin batısından Alleben Göleti'ne kadar uzanan Alleben Vadisi'nde 600 bin metrekarelik yeni bir kent ormanı yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte yaşayanların nefes alan alanlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

DÜZENLEME YAPILACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kente yeni yaşam alanları kazandırmak için çalışmalarının sürdürdüklerini belirterek, Devlet Demir Yolları'ndan alacakları İpekyolu bölgesindeki arazide yeni düzenlemeler yapılacağını dile getirdi. Başkan Şahin, Gar Meydanı'na canlılık getirmek için bu bölgeyi mezarlık kavşağına kadar park ve yeşil alan haline getireceklerini açıkladı.

SOSYAL ALANLAR

Fatma Şahin, toplam alanı 71 bin 100 metrekare olarak belirlenen parkın 27 bin metrekaresinin yeşil alan olarak düzenleneceğini bildirdi. Terk edilmiş lojmanların yeniden restore edilerek hayat kazanacağı parkta, engelli vatandaşlar için Engelsiz Yaşam ve Destek Merkezi, Aile Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi yer alacak. Bunun yanı sıra kreş, macera parkı, koşu ve yürüyüş yolları, spor ve dinlenme alanları ulunacak. Kentin batı bölgesindeki yeşil alanı miktarını artırmak için de yeni bir proje geliştirdiklerini açıklayan Başkan Şahin, "Alleben Göleti'nden şehre kadar uzanan Alleben Vadisi'ni tamamen kent ormanı olarak düzenleyeceğiz. Burası bir milyon 200 bin metrekarelik 100. Yıl Parkı'ndan sonra kentin en büyük yeşil alanı olacak. 600 bin metrekarelik alanın projesi tamamlandı, 5-6 ay içinde uygulama ihalesine çıkacağız" dedi.

TAKAS TAPILDI

100. Yıl Parkı içinde yer alıp da halen mülkiyet sorunu çözümlenmemiş bölgelerin de bir an önce parka dahil edilerek düzenlenmesi için çalışma yürüttüklerini kaydeden Başkan Fatma Şahin, "Parkın içinde yer alan bölgeden 50 bin metrekarelik bir bölümünü de takas yoluyla devraldık. Orayı da kısa bir süre içinde düzenleyerek halkımızın hizmetine sunacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'e dev meydan ve park
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN