Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtuluşun temelinde destansı direniş yatıyor

Başkan Fatma Şahin, ülkenin tam bağımsızlığının temelinde yokluklar karşısında yılmayan Anteplilerin destansı direnişinin olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Kurtuluşun temelinde destansı direniş yatıyor
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum" inancı, azim ve kararlılığıyla bundan 94 yıl önce, açlık ve yokluk i��indeki bu şehrin, 11 ay boyunca, 70 bin mermi, 6 binden fazla şehit ve sayısız kahramanla istiklal ve istikbal için mücadele ettiğini söyledi. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Anadolu topraklarının İtilaf devletleri tarafından işgali üzerine halkın topyekun bir mücadeleye girdiğini anlatan Şahin, "İhtilaf devletlerinin Antep'i işgali ile başlayan süreç, Antepliler için olduğu kadar işgal devletleri için de hiç kolay olmamıştı. Çünkü karşılarında, ellerinde top tüfek olmayan ancak daha kuvvetli bir silaha, 'inanç'a sahip bir kalabalık vardı. Karşılarında direnen insanların gönlündeki Allah inancı, hak inancı, vatan-bayrak sevgisi onların en büyük silahıydı. Ve aslında Fransızlar da biliyorlardı ki; bu millet yeri geldiğinde topunu, tüfeğini, silahını, canını yitirmiş ama istiklal ve istikbale olan inançlarını asla kaybetmemişti" dedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Onlar yalnız Antep'i değil Türkiye'yi de kurtardılar" sözleriyle tanımladığı kahramanlık destanı ile Antep, şanlı tarihini 'Gazilik' unvanı ile taçlandırmıştır" diyen Başkan Şahin, "Bu; kan ve barut kokusu içinde sevdiklerine siper olanların, kefenleri olan kanlı elbiseleriyle koyun koyuna gömülen şehitlerin, mağaralara sığınarak cepheye cephane akışı için yardımcı olan kadın ve çocukların, el yapımı tezgahlarda silah üretip cepheye yetiştirenlerin, Türk bayrağının Antep Kalesi'nden indirilmesine canları pahasına izin vermeyenlerin, 'kefen bayraklı kale'nin destanıdır. Bu destan, birlik ve beraberlik ile kardeşlik duyguları ile kenetlenen bir halkın, her türlü yokluk ve zorluk karşısında bile neler yapabileceğinin en güzel kanıtıdır" diye konuştu.

ANLAMLI BİR UNVAN

Antep direnişinin bugün de bizlere örnek olması gerektiğine vurgu yapan Şahin, birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, ülkemizin huzurunu bozmaya çalışanlara fırsat verilmemesini istedi. Antep savunması gibi nice destansı mücadelelerin geleceğe ümitle bakılmasını sağladığına işaret eden Şahin, "Geleceğimizi inşa ederken, dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmak gibi büyük hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışırken, muhtaç olacağımız kudret, şanlı geçmişimizden aldığımız güç ve damarlarımızda dolaşan kanda mevcuttur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtuluşun temelinde destansı direniş yatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN