Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödüle göz dikti engelliyi unuttu

Adana'da engelli ve dezavantajlı vatandaşlar yok sayılıyor. Kentte bulunan üst geçitler engellilere engel olurken, tek asansörlü geçit bir içecek firması tarafından yapıldı

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Ödüle göz dikti engelliyi unuttu
Yerel yönetimlerin engelsiz Adana yaratma vaatleri yerini bulmazken, engelli vatandaşların gerçek hayatta karşılaştığı sorunlar Adana'nın 'engelsiz kent' kavramından oldukça uzak olduğunu gözler önüne seriyor. Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında Avrupa Birliği Engelsiz Şehirler Ödülü'ne talip olmasına talip ama yaptığı üst geçitlerden engelli ve dezavantajlı vatandaşlar yararlanamıyor. Çünkü özellikle D-400 Karayolu üzerinde bulunan üst geçitlerin hiçbirinde asansör yok. Yaşlılar ve hamile kadınlar karşıdan karşıya geçmekte hayli zorlanırken, tekerlekli sandalyeliler yüzlerce metre yol kat ederek karşıya geçecek bir yer arayışına giriyor.

ENGELLİLERE ENGEL

Yaklaşık 200 bin engellinin yaşadığı Adana'da, belediyelerin yaptıkları çalışmalarda, engelli vatandaşlar gerçeğini göz ardı etmeleri çeşitli sorunların yaşanmasına neden oluyor. Başta D- 400 Karayolu olmak üzere kentin birçok noktasına yapılan üst geçitlerde engelli ve dezavantajlı vatandaşlara hesaba katılmaması tepkilere yol açıyor. Engelli asansörü olmadığı için üst geçidi kullanamayan Ahmet Pala (44) isimli bir engelli, "Bu nasıl iş anlamak mümkün değil. Engellileri düşünmeyen yöneticiler yüzünden bizler evimize hapis mi olalım?" diyor, oy zamanı engellilere 'büyük' vaatlerde bulunanların şimdi ortada olmamasını ise şiddetle eleştiriyor. Engellilerin kullanma şansı bulamadıkları üst geçitlere sadece baktığını belirten Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap ise, "Bu üst geçitler kolay aparatlı olsa dahi mutlaka bir asansör yapılmalı. Böylece, yaşlılar, hamileler ve engelliler rahatlıkla kimseden yardım almadan bu üst geçitleri ve yaya geçitlerini kullanabilir. Adana caddelerinde kendilerine güven duyarak gezebilirler. Ama bunun için önce engellinin yaşadığı sorunları bilmek gerek. Unutmayalım ki, herkes engelli olmaya adaydır. Kimse ben engelli değilim diye bizi göz ardı etmesin" diye konuştu.

"UÇMAK LAZIM"
Adana'nın engelli bir şehir olmasından dolayı engellilerin büyük bölümünün evine mahkum olduğunun altını çizen Ahmet Pala, "Bu kentte yaşam süren 200 bin engelli var. Çıkın bir sokağa, caddeye bakın kaç tane engelli var. Parkları gezin bakın kaç tane engelli var. Yok bulamazsınız. Çünkü sokağa çıkamıyoruz. Engelleniyoruz. Bizler de insanız. Kimseden yardım almadan gezmeye, dışarıda nefes almaya, kendi işimizi kendimiz görmeye engel olunmasın. Üst geçitlere çıkamıyoruz, karşıdan karşıya geçmek için yolumuzu uzatıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödüle göz dikti engelliyi unuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN