Zayıflamanın yolu ameliyattan geçti

Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Taşkın, 2014'te zayıflamak isteyen 8 bin kişinin tüp mide ameliyatı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 30.12.2015
Zayıflamanın yolu ameliyattan geçti
Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Taşkın, 2014'te zayıflamak isteyen 8 bin kişinin tüp mide ameliyatı olduğunu açıkladı. 'Çukurova Obezite ve Metobalizma Hastalıkları'nda Cerrahi Yaklaşımlar' konulu bilimsel toplantıya katılan Prof. Dr. Taşkın, zayıflamak isteyen herkesin ameliyat olamayacağını vurguladı.

AMELİYAT REKORU

Türkiye'de son 20 yılda 'Sağlık için tehlikeli şişmanlık hastalığı' olarak tanımlanan 'Morbid obezite' rahatsızlığı nedeniyle 4 bin 750 kişiye ameliyat yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Taşkın, "Sadece 2014'te 8 bin hastaya tüp mide ameliyatı yapılmış. Yani 20 yılda yapılan ameliyatların 2 katını sadece 1 yılda yapmışlar. Bu büyük rakam" dedi.

"HERKES AMELİYAT EDİLMEZ"
Fazla kilosundan kurtulmak isteyen herkesin ameliyat olamayacağını vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Taşkın, "Fazla kilolardan kurtulmak için tüp mide ameliyatı bir yöntem ama, bununla ilgili 50'den fazla yöntem var. Sadece tüp mide ameliyatı yapılacak diye bir kural yok. Ameliyatın şekline bilimsel kurullar karar verir. Bir kişinin vereceği karar değildir bu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıflamanın yolu ameliyattan geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN