Bilinçsiz kullanılan bitkisel ilaçlar sağlığı tehdit ediyor

Doç. Dr. Ayla Yava, bitkisel ilaçların diğer ilaçlarda birlikte alınmasının, tıbbi tedavi başarısını engellediğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Bilinçsiz kullanılan bitkisel ilaçlar sağlığı tehdit ediyor
Bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanımı artan bitkisel ilaçlar, hekim tarafından onaylanmadan kullanılması halinde ciddi hasarlara neden olabiliyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Doç. Dr. Ayla Yava, bitkisel ilaçların diğer ilaçlarda birlikte alınmasının, tıbbi tedavinin başarılı olmasını engellediği gibi hastada ciddi rahatsızlıklar oluşturmaya hatta ölümlere bile neden olabileceğini söyledi. Doç. Dr. Ayla Yava, "Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde bitkiler tedavide kullanılıyor. Pek çok ilacın etken maddesi zaten bitkilerden oluşuyor. Hastalar, doktorların verdiği ilaçlarını kullanırken bir yandan da çeşitli bitkilerle hastalıklarını tedavi etmeye kalkışırsa aşırı ilaç kullanımına bağlı ciddi tehlikeler geçirebilir" dedi.

AŞIRI DOZ ETKİSİ
İlaçlar ve bitkilerin birlikte kullanılmasının tehlikelerinin toplum tarafından dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yava, "Örneğin bir kalp hastası, kan sulandırıcı ilaç kullanırken aynı etkiye sahip bir bitkiyi kullanırsa aşırı doz ilaç kullanmış gibi olur ve beyin kanamasına varana kadar pek çok riskle karşı karşıya kalır. Yine bir şeker hastasının insülin kullanması ve aynı anda kan şekerini düşürücü bitkilerden de tüketmesi ani kan şekeri düşüşüne bağlı pek çok rahatsızlığa neden olur. Bu durumlara çok dikkat edilmelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçsiz kullanılan bitkisel ilaçlar sağlığı tehdit ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN