Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MELİH ABİ: Koca bulvarda hız sınırı 60 kilometre olur mu?

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Bugünkü yazımızı, haberiniz olmadan yediğiniz şu arkamızdan ev adresinize gelen trafik cezalarına ayırdık. Ceza tutanağı Alparslan Türkeş Bulvarı'nda yazılmış. Tarihi 23 Aralık 2015. Saat 19.32, kusur hız sınırını aşmak. Yani 72 kilometre hızla bulvarda araç kullanmak. Öncelikli olarak Alparslan Türkeş Bulvarı, adı üstünde bulvar. Koca bulvarda kaçla gideceksin. Koymuşlar oraya levhayı 60 kilometre diye. Kardeşim bulvarda araç kullanıyorsun. Hız sınırını nasıl ayarlıyorsunuz? O bulvarda o saatlerde trafik akıl almayacak şekilde kalabalık. Bir yeşil ışığı yakalamak için en az 4 defa kırmızı ışık bekliyorsunuz. Haliyle insanlar sıkılıyor beklemekten. Radara girmek 72 kilometre ile olmaz şehir içinde 100'ün üzerinde şehir dışında ise 160'la olur. O zaman sürücü 'Hak ettim ben bu cezayı' der. Muhtemelen ceza hareketli araçtan yazılmış. Yani siz seyir halindeyken o an görevlinin vicdanına kalmışsınız. Görev yapmak istiyorsanız trafiğin keşmekeş haline geldiği yerlere müdahale edin. İnsanların rahat araç kullanmasına imkan tanıyın. Sonra da ceza mı yazarsınız, sürücünün aracını mı bağlarsınız, yapacağınızı yapın. Mavi Bulvar yolunda sabah ve akşam araç kullanmak sürücüler için adeta işkence haline geldi. Önce bunu düzeltin.

***
Yılbaşı öncesinde ehliyet almak isteyen adayların, takipçilerle ilgili yaşadığı sorunu dile getirmiştim. Bir yetkili arkadaşım beni aradı, fedakarlık yaptıklarını ve çok çaba gösterdiklerini söyledi. Takipçilere fırsat vermediklerini dile getirdi. Bu nedenle ben de 'haksızlık mı yaptık?' diyerek üzülmüş ve olayı kendileri açısından düzelten bir yazı daha yazdım.

***
Yine iki yıl önce bir kaza sırasında motosiklet sürücüsü baraj kapısı girişinde bir araca çarpmıştı. Araç sürücüsü kaza yerine gelen memurlar tarafından yüzde 100 kusurlu bulunmuştu. Daha sonra olay mahkemelik oldu. Bilirkişi araç sürücüsünün kusurunu yüzde 75 oranına düşürdü. O kazada sürücünün aracının tamir masrafı 5 bin lirayı buldu. Kusursuz bulunan motosiklet sürücüsünün başında belki de kendi canını kurtaracak kask bile bulunmuyordu ve aşırı süratliydi. Kask takmamak kusur değilse neden görevli memurlar yollarda motosiklet sürücülerine kask cezası uyguluyor?

***
Yine önceki gün Büyükşehir Belediyesi'nin önündeki yaya yolunda iki motosikletli memurun yaya yolundan geçerek karşı tarafa geçtiğini gördüm. O sırada yoldan gelen araç sürücüsü bu motosikletli memurlara çarpsa kusur oranı ne olurdu merak ediyorum.

***
Vermeye çalıştığım sadece üç örnek. Ben yollarda trafik görevi yapan memurların da insan psikolojisi konusunda eğitim almaları gerektiğini düşünüyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MELİH ABİ: Koca bulvarda hız sınırı 60 kilometre olur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN