Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bariyer kâbusu

Baraj seti üzerinde 4 ayrı noktaya konulan ve birbirine çok yakın olan kasisler yüzünden trafik sabah ve akşam kilitleniyor

Giriş Tarihi: 8.1.2016
Bariyer kâbusu
Çukurova Üniversitesi ile ÇÜ Balcalı Hastanesi'ne giden iki yoldan biri olan baraj seti üzerinde Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yolun girişine ve çıkışına konulan 4 farklı bariyer yüzünden trafik allak bullak. Hastaneye hasta götürmeye çalışan ambulanslar, sınava geç kalmak istemeyen öğrenciler ve mesaisine yetişmeye çalışanlar bariyerler yüzünden tıkanan trafiğin kurbanı oluyor. Set üzerinde olası kazalara meydan vermemek için yapılan kasisler kazayı önleyeceğine davetiye çıkarıyor. UKOME, 16 Eylül 2014 tarihli toplantısında, baraj içindeki trafiği masaya yatırdı. Özellikle set üzerinde aşırı hız yüzünden meydana gelen kazaların önüne geçilmesi için bazı noktalara kasis konulmasına karar verildi. Bu karar doğrultusunda 1 Ocak 2016'da set üstü ile Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. kavşağının her iki yanına birbirine çok yakın olan 2'şer adet kasis yapıldı. Kasisin yapıldığı gün set üstündeki trafik sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere kilitlendi. Ani fren yapan araçların meydana getirdiği kazalar yüzünden sık sık trafik kilitlendi. Üniversite öğrencileri, öğretim üyeleri, hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve hastanede yatan hastalarını ziyarete giden vatandaşların büyük tepki gösterdiği uygulama yüzünden Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne hasta götüren ambulanslar da zor anlar yaşadı. Çoğu hastaların hastaneye yetişemediği için ağırlaştığı, kiminin ise komaya girdiği bildirildi. Durumu tepki gösteren sürücüler, "Bu nasıl çözüm anlayışı? UKOME karar alırken keşke önce gidip yolda bir inceleme yapsa da, 4 ayrı noktaya konulan bariyerlerin yerlerinin yanlışlığını görse" diye konuştu.

SINAVLAR KAÇTI

Baraj Seddi üzerine konulan kasislerin diğer bir mağdurları da öğrenciler oldu. Sabahın erken saatinden kalkıp o gün yapılacak sınavlarına yetişmeye çalışan öğrencilerin birçoğunun bindikleri araçtan inip koşar adım okullarına gittiği gözlendi. Yüzlerce öğrenci, 1 Ocak'tan sonra uygulamaya konulan kasisler yüzünden sınavlarına yetişemediğini öne sürerek, "Çoğu öğrenci yetişemediği sınavın cezasını acı çekiyor. Ama yetkililerin umurunda değil" diye dert yandılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bariyer kâbusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN