Domuz gribinden çok adı korkutuyor

Giriş Tarihi: 9.1.2016
Domuz gribinden çok adı korkutuyor

Adana KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, "Domuz gribi, risk grubunda olmadığınız sürece ateş düşürücülerle ve antiviral ilaçla tedavi edilebilir bir hastalık" dedi

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, bu yıl görülen domuz gribi vakalarının geçen seneden daha fazla olmadığını, ölümlerin daha çok astım, KOAH, kalp hastalığı, diyabetliler ve bağışıklığı baskılanmış olanlarda görüldüğünü söyledi. Arıkan, altta bu hastalıkları olanların her hastalıkta risk grubunu oluşturabileceğini, domuz gribi adının toplumda, hastalıktan daha fazla korkuya neden olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün domuzlarda oluşan virüse çok benzediği için bu adı aldığını belirterek, "Hastalık belirtileri sadece domuz gribine özgü olmadığı için tanı konulması için hastanın yakın geçmişi, domuz gribi olan kişilerle teması olup olmadığı ya da domuzların ve kümes hayvanlarının bulunduğu ortamlarda bulunup bulunmadığı araştırılır. Alınan kan örnekleri, tahlile edilerek tanı konulur " dedi.

HASTALIKTAN KORKMAYIN

Risk grubunu oluşturan kişilerin alacakları basit önlemlerle, domuz gribinin korkulacak bir hastalık olmaktan çıkacağını vurgulayan Prof. Dr. Arıkan, "Basit hijyen kurallarını uygulayarak, aşı yaptırarak, vitamin deposu doğal besinleri sıklıkla tüketerek ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak hastalıktan korunmak çok kolaydır. Eller sıklıkla sabun, su veya alkol içerikli kimyasallar ile yıkanmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domuz gribinden çok adı korkutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN