Türkiye'nin en iyi haber sitesi

VW'nin ayıbına son veren buluş

Giriş Tarihi: 9.1.2016
VW'nin ayıbına son veren buluş
Adana'da gerçekleştirdiği SED (sağlığa, ekonomiye ve çevreye duyarlı) yöntemiyle araçlardaki egzoz emisyon oranını sıfıra yakın değerlere düşüren oto tamircisi Servet Doğan (47), uygulamaya koyduğu yazılımla emisyon skandalı yaşayan otomotiv devi Volkswagen'in neden olduğu sorunu da çözdüğünü iddia etti. Aracına yazılımı uygulatan Fahri Aslan egzozdan çıkan suyu içerek Doğan'ın yazılımının sonucunu göstermeye çalıştı.

HİLEYİ FARK ETMİŞ

Adana'nın yanı sıra farklı illerden gelen birçok araçta uyguladığı yazılımın 15 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu belirten Doğan, çalışmaları sırasında Volkswagen'in hilesinin farkına vardığını açıkladı. Doğan, "Resmi bir yaptırımımız veya açıklama yetkimiz olmadığı için sustuk. Biz buna çözüm olacak SED yöntemiyle Volkswagen'e cevap verecek nitelikteyiz. Volkswagen'in dünyaya uyguladığı ticari bir ayıp ve biz bunu ortadan kaldırabilecek beceriye de sahibiz" dedi.

YAKIT TASARRUFU

Emisyon değerini düşürmek hedefiyle yola çıkmasına karşın AR-GE çalışmaları esnasında sistemin başka yararlı yönlerinin de ortaya çıktığına anlatan Doğan, "Yakıtın verimli yanmasından dolayı yakıt tasarrufu ve güç artışı tespit ettik. Standart emisyon değerleri 1.50-1.60 civarında olan sıfır kilometre araçlarda 1.30'lara düştü. Yazılımla bu oranı sıfıra yakın noktaya düşürdük. General Motors gibi birçok yerden teklif aldım. Ancak projemin dünyaya Türkiye'den yayılmasını istiyorum" diye konuştu.

YERLİ OTOMOBİLE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde projesine destek olduğunu ancak bürokrasi engeline takıldığını öne süren Doğan, "İnşallah bir Türk buluşu olarak bu ürünü dünyaya lanse edebiliriz. Biz bu ürünü yerli otomobilde kullanırsak dünyanın, emisyonu en düşük araçlarını tüm dünyaya sunmuş olacağız" dedi.

SONUCA İNANAMADI
SED yönteminin uygulanan araç sahiplerinden Fahri Aslan, 2011 model ve 100 bin kilometredeki otomobilini yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonuna götürdü. Ölçümün ardından otomobildeki emisyon değerinin 0 çıkması karşısında şaşkınlığını gizlemeyen istasyon işletmecisi Mehmet Polat, "Bir yanlışlık mı var acaba diye düşündüm ama yanlışlık yok. Makinemiz yeni testten çıktı, kalibrasyonları yeni yapıldı. Standartlara uygun ve sıfır çıkıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VW'nin ayıbına son veren buluş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN