Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın erkek eşitliği erkeklere emanet

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin tek kadın üyesi başka bir komisyona girince Kadın - Erkek Eşitlik Komisyonu'nda sadece erkekler yer aldı

Giriş Tarihi: 20.1.2016
Kadın erkek eşitliği erkeklere emanet
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin tek kadın üyesi Aysun Kocabaş, İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda yer alınca -Erkek Eşitlik Komisyonu erkeklere kaldı. 2 yıl boyunca Kadın - Erkek Eşitlik Komisyonu başkanlığını yaptığını anımsatan Kocabaş, "Bu sene imar komisyonuna girdim. İmar komisyonuna seçilen meclis üyesi başka bir komisyona giremiyor" dedi.

KOMİSYON SEÇİMLERİ

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ocak ayı son oturumunda denetim ve ihtisas komisyonları seçimleri yapıldı. Meclisin tek kadın üyesi AK Partili Aysun Kocabaş, ihtisas komisyonlarından İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nu tercih edince Kadın - Erkek Eşitlik Komisyonu'nun 8 üyesi de erkek meclis üyeleri arasından seçildi. Aynı zamanda Seyhan Belediye Meclis Üyesi olan Aysun Kocabaş, seçimin ardından "2 dönemdir kadın erkek eşitliği komisyonundaydım. 2 dönem bu komisyona başkanlık yaptım. Bu sene imar komisyonuna girdim. İmar komisyonuna üye olan meclis üyesi, başka bir komisyona giremediği için Kadın - Erkek Eşitlik Komisyonu'na aday olamadım" dedi.

KADINLAR ETKİLİ OLSUN

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının bir çok Avrupa ülkesinden önce Türkiye'de tanındığını anımsatan Kocabaş, "Onun mutluluğunu yaşıyoruz ama mecliste de tek kadın meclis üyesi olarak üzülüyoruz. Sayımızın artmasını, siyasal hayatta ve karar mekanizmalarında daha etkili olmamızı diliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın erkek eşitliği erkeklere emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN