Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknokent ile Temsa kenti akıllandıracak

Giriş Tarihi: 22.1.2016
Teknokent ile Temsa kenti akıllandıracak

Çukurova Üniversitesi Teknokent ile Temsa arasında var olan işbirliği anlaşmasının çerçevesi, ek protokolle genişletildi. Protokol, dijital gelişmede işbirliğini kapsıyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) ile Temsa Global Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında işbirliği çerçeve ek protokolü imzalandı. Ek protokol ile Temsa, Akıllı Mobilite Programlarını hayata geçirerek geleceğin dijitalleşme, verimlilik, sürdürülebilirlik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamayı ve standartlarını oluşturmayı hedefliyor. Ek protokolü, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın imzaladı.

ÇERÇEVE GENİŞLEDİ
Üniversite ile Temsa arasında bilimsel ve teknolojik araştırmalara yönelik proje, makale ve bildiri, ulusal veya uluslararası düzeyde deney yeteneği kazandıracak alt yapı çalışmaları gibi etkenliklerin yanı sıra personel değişimiyle istihdama yönelik işbirliği yapılacak. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, işbirliğinin üniversite sanayi işbirliğine Türkiye'de örnek olduğuna vurgu yaparak, "Daha önceden var olan çerçeve protokolümüzü ihtiyaca yönelik biraz daha genişletmek amacıyla bu ek protokolü hazırladık" dedi.

AKILLI UYGULAMA

Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, akıllı otobüsler üreten Temsa'ya dijital uygulamalarla destek vereceklerini belirterek, "Bir sonraki aşama belediyeleri protokole dahil etmek. Teknokent'te geliştirilecek uygulamaları telefonlarına indiren Adanalılar, beklediği belediye otobüsünün nerede oluğunu, ne zaman geleceğini, hatta içinde kaç yolcu olduğunu öğrenebilecek. Akıllı kent yolunda önemli bir adım atacağız" şeklinde konuştu.

"ŞANSLI GÖRÜYORUZ"
Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik de Çukurova Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Böyle güzide bir üniversite ile aynı şehirde olmaktan, beraber projeler yapmaktan çok guruluyuz ve kendimizi şanslı görüyoruz. Umarım işbirliğimiz Türkiye'ye değer katacak projelerle devam eder" diye konuştu. Otomotiv Mühendisliği binasında Temsa İrtibat Bürosu da kuruldu. Konuşmaların ardından taraflar protokol metnini imzaladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknokent ile Temsa kenti akıllandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN