Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu sistemde kaybeden yok

Alternatif uyuşmazlık çözümü olan 'arabuluculuk sistemi' ile ilgili Adana Adliyesi'nde yeni bir birim açıldı. Vatandaşlar mahkemeye gitmeden sonuç alacak

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Bu sistemde kaybeden yok
Hukuk davalarında taraflar arasındaki uyuşmazlığın tarafsız bir kişi desteğiyle mahkemeye başvurmadan veya mahkeme sırasında çözebilecekleri 'Arabuluculuk' sistemiyle ilgili Adana Adliyesi'nde yeni bir birim faaliyete geçti. 'Arabuluculuk Merkezi', Sakarya Mahallesi, Turhan Cemal Beriker Bulvarı'ndaki ek hizmet binasında açıldı. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar "Arabuluculuk hızlı adaletin adıdır" dedi. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, uzayan yargılamadan hemen herkesin şikayetçi olduğunu belirterek, "Bu anlamda baktığımızda arabuluculuk hızlı adalettin adıdır" dedi. Uyuşmazlığa düşen tarafların bu yöntemle, uyuşmazlıklarını bazen bir günde, bazen iki günde bazen bir haftada çözebildiğini dile getiren Öztatar, bu kadar hızlı bir şekilde adalete erişmenin yolu olduğu için arabuluculuğu çok önemsediklerini kaydetti.

BAŞARI ORANI ÇOK YÜKSEK

Arabuluculuğun hukukçular eliyle ve hukuki bir düzende yapılmasının önemli olduğunun altını çizen Öztatar, "Üç, dört yılda elde edeceğiniz bir mahkeme hükmü arabuluculuk sistemiyle belki bir haftada elde edilebilir. Adana'dan işçi ve işverenlere sesleniyorum: Davanız devam etse de gelin arabuluculuk merkezlerine başvurun. Çok daha kısa sürede sorununuzu çözdüğünüzü göreceksiniz. Şu anda bin 200 işçi-işveren uyuşmazlıklarını çözdük" diye konuştu. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, arabuluculuğun problemlerin çözüm noktası olduğunu belirterek, "Bu uygulamayla, hukuk davalarında, içinde bulundukları uyuşmazlık nedeniyle sorunlar yaşayan ve gerilen taraflar bir araya getirilerek; karşılıklı anlayış, saygı ve sevgi çerçevesinde, alternatif çözüm önerileriyle, 'kaybedeni olmayan' şekilde çözüme gidilecek. Bu bağlamda arabuluculuk, adalet sistemimizde rahatlama sağlayacağı gibi tarafların da hem maddi yönden hem de zamandan kazanmalarını sağlayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sistemde kaybeden yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN