Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağırsaktan mesane yapıldı

Mersin'in Tarsus ilçesinde, mesane (idrar kesesi) kanseri hastası 67 yaşındaki kadına ince bağırsağından mesane yapıldı

Giriş Tarihi: 26.1.2016
Bağırsaktan mesane yapıldı
Mersin'in Tarsus ilçesinde özel bir hastanede, mesane (idrar kesesi) kanseri olan 67 yaşındaki M.A.'ya, ince bağırsağından alınan 20 santimlik parçayla mesane yapıldı. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Canoğulları'nın gerçekleştirdiği operasyon yaklaşık 7 saat sürdü. Türkiye'de sınırlı sayıdaki merkezde yapılabilen ameliyatta, M.A.'nın rahmi, yumurtalıkları, vajenin bir kısmı, bölgedeki lenf bezlerinin bir kısmı da alındı.

DAHA ÖNCE TÜMÖR ALINMIŞTI

Evli ve 4 çocuk annesi olan M.A., 2009'da başka bir hastanede kapalı mesane tümörü ameliyatı oldu. Ancak takiplerini düzenli olarak yaptırmadı. Geçtiğimiz aylarda idrar yollarında kanama yaşayan M.A., Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Canoğulları'na başvurdu. Dr. Zeynel Canoğulları'nın gerçekleştirdiği kapalı (endoskopik) ameliyatla, M.A.'nın mesanesini tamamen dolduran tümör bulunduğu belirlenip derinliği ve tipi saptandı.

YAŞAMI ETKİLENMEYECEK

Dr. Zeynel Canoğulları ve ekibi tarafından 7 saat süren bir açık ameliyat yapıldı. Ameliyatta hastanın mesanesi alındı. Yerine ince bağırsağından alınan 20 cm'lik parçadan mesane yapıldı. M.A, operasyondan 8 gün sonra taburcu edildi. Op. Dr. Canoğulları, mesanenin alınmaması durumunda hastanın hayatını kaybedebileceğini söyledi. Dr. Canoğulları, hastanın geçirdiği operasyonun, günlük hayatını etkilemeyeceğini belirtti. M.A. ise kendini iyi hissettiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağırsaktan mesane yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN