Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cıvalı dolguda tehlike büyük

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Cıvalı dolguda tehlike büyük
Tarsus'ta özel bir hastanede Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı olarak çalışan Dt. Salih Rengin Özlü, halk arasında 'cıvalı' olarak bilinen amalgam dolguların insan sağlığı için önemli bir tehdit olduğunu söyledi. Dt. Özlü, amalgam dolgunun içindeki başta cıva, gümüş ve platinin yaklaşık 5 yıl sonra açığa çıktığını belirterek, "Özellikle cıvanın organlarda birikmesi, karaciğer, dalak, kalp ve böbrek yetmezliklerine yol açabiliyor" dedi. Dt. Özlü, amalgam dolgu yerine ışınlı olarak bilinen (novalight) dolgunun tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

CIVA: EN ZEHİRLİ MADDE

Dt. Salih Rengin Özlü, amalgamın yüzde 74'ünü oluşturan cıva hakkında şu bilgileri verdi: "Cıva, yeryüzünün en zehirli maddesidir. Üstelik vücuttan temizlenmesi en zor maddedir. Beyinde bulunan ve zehirli maddelerin beyni ulaşmasını önleyen bariyeri, cıva kolaylıkla aşabilme özelliğine sahiptir. Alzheimer, kronik yorgunluk sendromu, parkinson, epilepsi gibi merkesi sinir sistemi ve beyin hastalıklarına sebep olabilir. Yine kolaylıkla dokulara ulaşır ve oraya yerleşir."

KROMOZOMLARA HASAR VERİYOR

Cıvanın, dokularda en önemli hasar verdiği noktaların, hücrelerin çekirdeğindeki kromozomlar olduğunu kaydeden Dt. Özlü şöyle devam etti: "Cıva, DNA sarmalının ve bu sarmalı koruyan telomerin yapısını bozar. Cıvanın organlarda birikmesi, başta karaciğerş, dalak, kalp, böbrek olmak üzere organ yetmezliklerine de sebep olabilir. Ayrıca civa hamile kadınların rahmindeki bebeğe de etki eder ve çocuklarda başta otizm olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cıvalı dolguda tehlike büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN