Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi mağaralar turizme açılacak

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Tarihi mağaralar turizme açılacak
Gaziantep Savunması'nda çeteler tarafından toplanma merkezi ve sığınak olarak kullanılan mağaralar Şahinbey Belediyesi tarafından yeniden gün yüzüne çıkarılıyor. Şehreküstü semtinde bulunan ve Gaziantep'in kurutuluş mücadelesinde Kuvay-ı Milliye çetelerinin toplanma merkezi olarak kullanılan mağaralar temizlendikten sonra restore edilerek turizm amaçlı kullanılacak.

RESTORE EDİLİYOR
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Şehreküstü'ndeki mağaralar sabunhane, susamhane ve atölye olarak kullanılmış. Savunma döneminde de sığınak ve toplanma merkezi olmuş. Fakat bunların büyük bir kısmı zamanla doldurulmuş ve kullanılmaz hale gelmiş. Biz bu mağaraların içerisindeki kumları boşaltarak restore ediyoruz" dedi.

25 ARALIK'TA AÇILACAK
Çalışmaların 25 Aralık 2016'da tamamlanacağını açıklayan. Tahmazoğlu, "Bu mağaralarda sadece tüneller değil su livasları da var. Onları da açmaya çalışıyoruz. 500 yıl önce ecdadımız hem temiz su için, hep pis su için ayrı kanallar açmış ve halkın ihtiyacını karşılamış. Çalışmalar tamamladıktan sonra burayı turizme kazandıracağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi mağaralar turizme açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN