Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasadışı kaçak turlara dikkat

Giriş Tarihi: 1.2.2016
Yasadışı kaçak turlara dikkat

TÜRSAB Adana Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Murat Şirin, yasa dışı tur düzenleyen kişilerin, kaçak turlarla birçok can kaybına ya da hak kaybına neden olduklarını söyledi

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Murat Şirin, bazı kişi ve kurumlar tarafından Seyahat endüstrisinde 'kaçak' olarak anılan, hiçbir yasal zemini olmayan tur veya gezilere katılmamaları konusunda tüketicileri uyardı. Şirin, yasa dışı tur düzenleyen kişilerin, turizme uygun olmayan koşullarda ve içerikte hazırladıkları kaçak turlarla birçok can kaybına ya da hak kaybına neden olduklarını söyledi.

KANUNLAR BİLİNMİYOR

Seyahat sektörünün kanunlarla düzenlendiğini ve bu seyahatleri gerçekleştirmek ve planlamak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde, TÜRSAB'a kayıtlı seyahat acentelerinin yasal olarak yetkili tayin edildiğini hatırlatan Murat Şirin, "Halkımızın kanunları çok net bilmemesinden faydalanan bazı kanun tanımazlar, maalesef seyahat endüstrisinde hiçbir yasal zemini olmayan tur veya geziler düzenliyorlar" dedi.

DENETİM YAPILIYOR

Kaçak turların, tur bölgelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, Maliye ve Emniyet güçlerinin ortak denetlemelerinde tespit edildiğini vurgulayan Murat Şirin, "Kaçak tur düzenleyen kişi ve kurumlara 'Kaçak Seyahat Acenteciliği Faaliyeti' yaptıklarından ötürü yetkilerce idari para cezası uygulanıyor. Aynı zamanda haklarında TÜRSAB tarafından dava açılıyor. Her yıl binlerce 'kaçak tur' tespit edilerek cezai işlem uygulanıyor" diye konuştu.

ACENTAYI KONTROL EDİN

Tüketicileri yasal olmayan bir seyahat ürünü satın almamaları konusunda uyaran Şirin şunları söyledi: Yapılan tüm denetimlere rağmen bu tip yasal olmayan hak hırsızlığı yapan, yasa dışı tur düzenleyen kişilerin engellenebilmesi ancak bilinçli tüketicilerle mümkündür. Bu nedenle bir tura katılırken, mutlaka hangi seyahat acentesi tarafından gerçekleştiğini denetleyin. TÜRSAB internet sitesinden acentenin faaliyette olup olmadığını kontrol edin.

CAN VE HAK KAYBI

Yasa dışı tur düzenleyenlerin, turizme uygun olmayan koşullarda ve içerikte hazırladıkları kaçak turlar birçok can kaybına ya da hak kaybına neden olduğunu aktaran Şirin, "Bu turlardaki kazanın altında yatan gerçek neden, hiçbir deneyimi bulunmayan kişilerce tertiplenmesi, tur için uygun olmayan araç kullanımı, şoförü denetleyen rehberin olmayışı, turu yöneten bir seyahat operatörünün bulunmayışı şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasadışı kaçak turlara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN