Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havuz sistemiyle yolcu sayısı arttı

Kahramanmaraş'ta belediye ve halk otobüslerinin aynı havuzda toplanıp dolmuşların kaldırılmasıyla yolcu sayısı daha da arttı

Giriş Tarihi: 9.2.2016
Havuz sistemiyle yolcu sayısı arttı
Kahramanmaraş'ta Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma araçları ve halk otobüslerinin aynı havuzda toplanıp dolmuşların kaldırılmasıyla 'müşteri kapma' yarışı sona erdi, yolcu sayısı da arttı. Belediyece uygulanan havuz sistemi için Kahramanmaraş Halk Otobüsleri Kooperatifi ve Kahramanmaraş Minibüsçüler Odası ile çalışma yürütüldü. Bu iki meslek teşekkülünce alınan halk otobüsleri sisteme dahil edildi. Yolcu sayısına göre değil, çalışılan süreye, performansa göre kazanç elde edilecek sistemle ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanı Yunus Deliktaş, çalışma sonucu toplu taşımaya ivme kazandırdıklarını söyledi. Yeni yılda toplu taşımadan şehir merkezindeki yaklaşık 382 dolmuşu kaldırdıklarını belirten Deliktaş, şunları kaydetti: "Havuz sisteminde yolcuyu kimin taşıdığının önemi kalmıyor. Yolcuyu sistem taşıyor ve sistemden herkes performansı kadar ücret alıyor. Bireysel işleticilik değil, kurumsal bir işleticilik ön planda. Yolcuyu hangi aracın taşıdığının bir önemi yok. Hedefimiz, toplu ulaşım araçlarını tercih edilebilir yapmak. Vatandaşların özel araçlarını kullanmaları yerine toplu taşımayı özendirmeye çalışıyoruz."

ENGELLİ DOSTU
Dolmuşların kaldırılmasının ardından trafik yükünün de azaldığını dile getiren Deliktaş, trafiğe 126 halk otobüsü eklendiğini, böylece 466 olan toplu taşıma aracı sayısının 340'a düştüğünü belirtti. Deliktaş, yolcu kapasitesinin ise yüzde 30 arttığına dikkati çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuz sistemiyle yolcu sayısı arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN