Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis toplantısını iptal ettiren kriz

Başkanvekilliği elinden alınan MHP'li Salih Gökçe, hukuk savaşını kazandı. Meclis'te krize neden olan kararın yeni bir tartışmaya yol açmaması için dünkü oturum yapılmadı

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Meclis toplantısını iptal ettiren kriz
Partisinin adayı olarak Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili seçilen ancak bu görevi yerine getiremeyen MHP'li Salih Gökçe, açtığı davayı kazandı. Gökçe, mahkeme kararının zaman geçirilmeden uygulanmasını istedi. Meclise başkanlık yapan Belediye Başkanvekili Ramazan Akyürek, 30 günlük yasal süreyi hatırlatırken, AK Parti ve CHP, konu netleşinceye kadar oylamalarda çekimser kalacaklarını açıkladı. Başkan Hüseyin Sözlü İngiltere'de olduğundan daha önce yaşanan krizin tekrarlanmaması için dün yapılması gereken meclis iptal edildi. '

KARARLAR HÜKÜMSÜZ' İDDİASI

Adana 1'inci İdare Mahkemesi'nin kararını, meclisi yöneten MHP'li Ramazan Akyürek'in yanı sıra, belediye başkanları ve grup başkan vekillerine veren Salih Gökçe, "İdare mahkemesi, bu kararıyla meclisin itibarını iade etmiştir. Hukuka uygun teşekkül etmeyen meclis toplantılarında alınacak kararın hükümsüz olacağı aşikardır. Hukuka uygun teşekkül etmeyen meclis toplantılarında alınan kararların uygulanması, bu kararı alanları olduğu kadar uygulayanları da hukuki ve cezai olarak zor durumda bırakacaktır" dedi.

"ADANA'YA ZULMETMEYİN"
Mahkeme kararının tebliğ edildiği andan itibaren uygulanması gerektiğini savunan Salih Gökçe, "Ama 1 aylık süreç var. Haklısınız şimdi kararı uygulamayın. Ama meclis başkan vekili değil de belediye başkan vekili meclis yönettiği zaman, yarın herhangi bir alınan kararda hak sahibi itiraz ederse konu mahkemeye taşınır. Çünkü belediye başkan vekili yasal olarak meclisi yönetemez. Bunu izah etmeye çalışıyorum. Yani Adana'ya zulmetmeyin demeye çalışıyorum" diye konuştu. Gökçe, konuşmasını tamamladıktan sonra meclis salonunu terk etti.

ANLAŞILMAYAN ISRAR
Meclis üyelerinin kafasında soru işareti olduğundan AK Parti ve CHP'li üyelerin çekimser oy kullandıklarını anlatan AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, "Anlayamadığım tek bir nokta var; Salih Gökçe, MHP'nin kendi oylarıyla seçilmiş bir belediye meclis üyesi. Böyle bir mahkeme kararı varken, Gökçe'nin koltuğa oturmaması konusundaki ısrarınızı maalesef anlayamıyoruz. Mahkeme kararının uygulama süresini beklemeden Salih Bey'e o koltuğu verirseniz eminim vicdanlar da, kamuoyu da rahat edecektir" diye konuştu.

30 GÜNLÜK YASAL SÜRE
Belediye Başkan Vekili MHP'li Ramazan Akyürek, eleştirileri "Türkiye'nin bütün belediyelerinde uygulama bu yönde. Çünkü ilgili yasanın 40'ıncı maddesinde başkan vekilleri başkanın tüm yetkilerine haizdir diyor. Biz de buna istinaden görev yapıyoruz. Yalnız ortada bir mahkeme kararı var. Bizim mahkeme kararına uymamak gibi bir tavrımız olamaz. Mahkeme 30 gün içerisinde karar uygulamaya konulur diyor. Bu maddeye istinaden meclis başkanlığı yapıyorum" diye yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis toplantısını iptal ettiren kriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN