Tarhan'ın kaçağı kurtarma çabası

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Tarhan'ın kaçağı kurtarma çabası

CHP'li Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Danıştay'ın yıkım kararı verdiği kaçak binayı yıkmamak için Büyükşehir Meclis üyelerini ikna turlarına başladı

Mersin'in Mezitli ilçesine bağlı Viranşehir Mahallesi'nde bulunan müteahhit Mazlum Pektaş'a ait binayı Danıştay kararına rağmen yıkmayarak suç işleyen CHP'li Başkan Neşet Tarhan, kaçak binayı kurtarmak için imar değişikliğine gitmiş, 11 Kasım 2105 tarihinde oy çokluğu ile aldığı meclis kararının, 12 Şubat 2016 Cuma günü yapılacak Büyükşehir Meclisi'nden geçmesi için kulis faaliyetlerine başladı. MHP'li üyelerin ret kararı vereceğini öğrenen CHP'li Başkan ve üyelerin, diğer meclis üyeleriyle bire bir görüşerek aldıkları karara destek istediği belirtildi.

YIKMAYA YANAŞMADI

Bilindiği gibi Viranşehir Mahallesi sahilinde müteahhit Mazlum Pektaş'a ait olan yapı kamu alanına inşa edildiği gerekçesiyle mahkemelik olmuştu. Yerel mahkemenin verdiği yıkım kararı Danıştay 14. Dairesi'nin 2014/241 E, 2015/2949 sayılı kararı ile onanınca tüm gözler Mezitli Belediyesi'ne çevrildi. Önceki dönem belediyenin yıkmaya yanaşmadığı binayı CHP'li Neşet Tarhan'da yıkmaya yanaşmadı. Alicengiz oyunlarına başvuran CHP'li Neşet Tarhan, son olarak imar tadilatına gitti.

TUTANAKLARA GEÇTİ

Mezitli Belediye Meclisi'nin 11 Kasım 2015 tarihli toplantısında Danıştay 14. Dairesi'nin yıkım kararını verdiği binanın da içinde bulunduğu bölgede 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği oy çokluğu ile geçti. Ankara'da bulunan bir hukuk bürosundan rapor alan Başkan Neşet Tarhan, bu raporun da meclis tutanaklarına geçmesini de sağladı. O tarihlerde konuyu Büyükşehir Meclisi'ne getiren CHP'li Başkan Tarhan'ın bu isteği görüşülmedi ve bugüne gelindi.

KULİS ÇALIŞMALARI

Mahkemenin yıkım kararını uygulamayarak yasal suç işleyen CHP'li Başkan Neşet Tarhan, hem bu suçtan kurtulmak, hem de kaçak binayı yıkmamak için geçtiğimiz yıl kasım ayında Mezitli Belediyesi'nde alınan kararının Cuma günü yapılacak Büyükşehir Meclisi'nden geçmesi için ön çalışmalara başladı. CHP'li Meclis Üyeleri ile birlikte hareket eden Başkan Tarhan'ın MHP'li üyelerin ret oyu vereceğini öğrenmesi üzerine diğer meclis üyeleri ile görüşmeye çalıştığı öğrenildi.

YASA NE DİYORSA O

AK Parti İl Başkanı İsmail Taşpınar, "Yargının vermiş olduğu kararlara Türkiye'de yaşayan tüm vatandaşlar uyacak. Mersin'de de CHP'li, MHP'li ve AK Parti'li üyeler de uymak durumunda. Danıştay kaçak bir bina ile ilgili yıkım kararı vermişse ve bu zımnen kesinleşmişse bu karara bizim aksi oy kullanmamız söz konusu olamaz. Yasa ne diyorsa onu yaparız. Yargı yık demişse AK Parti grubu olarak biz de yargının kararı doğrultusunda oy kullanırız. Başka türlü olamaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarhan'ın kaçağı kurtarma çabası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN