Destan yazan bir milletin yurdu: Kahramanmaraş

Mahir ÜNAL Kültür ve Turizm Bakanı

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Destan yazan bir milletin yurdu: Kahramanmaraş
12 Şubat, Kahramanmaraş'ın kahraman evlatlarının, vatan ve mukaddesat için her şeyini feda etmekten çekinmeden, yüreği bağımsızlık aşkı ve yurt sevgisiyle atanların yazdığı kahramanlık destanının tarihidir.
Bu destan, "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" düsturuna yürekten inanan bir milletin eseridir.
12 Şubat ruhu, Ekim 1919'da Sütçü İmam Olayı, Kasım 1919'da Türk bayrağının indirilmesiyle ilgili, tarih kitaplarının anlattıklarının daha derininde yatmaktadır. Bu nedenle kitaplarda anlatılan olaylar akışını yinelemek değil, şehir ve insan karakter analizi daha yerinde olacaktır. Sanayileşmeden sanata, teknolojik gelişimden kültürel etkinliklere kadar geniş bir yelpazede bölgesel liderliğe oynayan Kahramanmaraş'ın yeni atılımlarla rakipleri ile arasını hatırı sayılır düzeyde açması gerekmektedir. Bu ivmeyi kazanması içinse öncelikle -içten dışa doğru coğrafi bir halka içinde- bilinirliğini artırmalıdır.
Kahramanmaraş'ın ve Kahramanmaraşlının anlaşılması, kentin ve insanının, hem bugünün hem de geleceğin Türkiye'si için nasıl etkin bir rol üstlendiğini de net bir şekilde gösterecektir.
Bir yanı Akdeniz'in esintisiyle var olan, diğer yanı bozkırın ayazına dayanarak yeniden yeşeren, Ahir'in eteklerinde boylu boyunca uzanan bir coğrafyadan söz ediyoruz. Kahramanmaraş, farklı kültürleri birleştiren yolların kesişme noktası, felsefi düşünceden bilimsel gelişmelere, amansız savaşlara özne olan medeniyetlerin yurdu, Anadolu'nun önemli bir durağıdır.
Kahramanmaraşlılar, kök saldıkları bu toprakların karakterine yatkın bir hayat bakış açısına sahip; gerektiğinde ılımlı-sıcak, gerektiğinde dayanıklı koşullara yenik düşmeden, güneşin doğuşunu coşkuyla, bereketle karşılayabilenlerdir.
Maraşlılar, bu sağlam karakteri, tarihi sürecin onlara taşıdığı kültür ve inançlarıyla güçlendirmiş, değerlerine bilinçli bir şekilde sahip çıkmıştır.
Tabii bizler için kültürüyle, değerleriyle güçlenmiş sağlam bir karakter kadar, ufku açık, çağı yakalamanın ötesinde vizyon sahibi, yaşamında sanata da, bilimsel gelişmeye de yer veren nesiller yetiştirmek de önemlidir.
Kültür emperyalizmine 'dur' diyebilen; bununla birlikte evrensel değerlere de önem veren, küresel bakış açısına sahip bir kuşak etkindir Kahramanmaraş'ta.
22 gün 22 gece süren ve 12 Şubat 1920 günü sabah namazı sularında sona eren mücadeledeki azmi, ruhu ve inancı Kahramanmaraş'ın gelişim sürecinde görebiliriz.
Kahramanmaraş bugün; tekstil sektörü başta olmak üzere ülke ekonomisinde birçok alanda öncü rol üstlenen bir güce dönüşmüştür.
Anadolu'nun güney kapısı olan kentimiz bunu ekonomide çok iyi değerlendirmiştir.
Bu topraklara baktığınızda grafiğin her zaman yükseldiğini net bir şekilde görebilirsiniz. Kahramanmaraş, binlerce yıldan bu yana savaşlar, doğal afetler gibi fiziksel bazı zararlara karşın, her daim doğal güzellikler ile tarihi ve kültürel varlıklar açısından hep ilgi odağı olmuştur.
Örneğin 'modern insanın atası' tanımına ulaştığı, entelektüel sanat eserlerinin yapılmaya başlandığı dönemin yerleşim merkezi olan Germenicia Antik Kenti. Bu başlı başına bir zenginliktir. Aslında antik kent yalnız bizim için değil insanlık tarihi için de önemli bir miras. Eshab-ı Kehf, Bizans'tan günümüze Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal bir mekan olmuştur.
Antik fil iskeletleri, prehistorik çağa ait mamut fosillerine sahip Kahramanmaraş, dünya tarihinin bilge bir tanığıdır.
Kentimiz, halk şiiri ve aşıklık geleneğinde ilk sıralardadır. 'Maraş'ta üç kapıdan ikisinden şair çıkar' derler. Sözcükler, sanat, şiir, Kahramanmaraş'ta canlı ve verimli bir şekilde yaşar.
Üstad Necip Fazıl Kısakürek, eşsiz kalem Abdürrahim Karakoç, Aşık Mahsuni Şerif, 7 Güzel Adam olan Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Alâeddin Özdenören, Rasim Özdenören, Ali Kutlay, Mehmet Akif İnan'ı zikretmek, başka söze gerek bırakmıyor.
Kahramanmaraş, binlerce yıllık birikimiyle, bugün sundukları ve yarın için taşıdığı potansiyeli ile geleceğe yön verecek bir konuma sahiptir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; insanoğlunun gelişim haritasını oluşturan miras için bir barınak olan Kahramanmaraş, geleceğin de varoluş merkezlerindendir.
İnsanı, konumu, tarihi-kültürel- doğal zenginlikleri ile ülke büyümesinde önemli bir kent olan Kahramanmaraş, bölgesinde ve Türkiye'de yenilikçi projelerde öncü roller üstlenecektir.
Bugüne dek yapılanları katlayan atılımlarla kentin önünü açmak önceliklerimiz arasındadır.
Bugün bir kez daha bu topraklardan gelmenin gururunun tarifsiz mutluluğunu duyuyor, göğsünde İstiklal Madalyası taşımanın eşsiz onuruyla kurtuluş günümüzü kutluyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destan yazan bir milletin yurdu: Kahramanmaraş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN