Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maraş ilk destandır Kurtuluş Savaşı'nda

Erdal KANBUR Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Maraş ilk destandır Kurtuluş Savaşı'nda
Kahramanmaraş'ın kurtuluş mücadelesi sürecinde sadece kendisine değil, Anadolu'ya ilham kaynağı olmuş birçok destansı olayı vardır. 96 yıl önce "Maraş bize mezar olmadan düşmana gülizar olamaz" diyerek işgal kuvvetleri ve işbirlikçilerine karşı sayısız evladını şehit veren Kahramanmaraş, o günkü şahlanışını bugün de sosyal, kültürel ve ekonomi alanında sürdürmektedir.
96 yıl önce Sütçü İmam'ıyla, Rıdvan Hoca'sıyla, Senem Ayşe'siyle, tüm imkansızlıklara karşı canını ortaya koyarak vatanını savunan ve kalesinden indirilen bayrağını yeniden burçlara diken Kahramanmaraşlı, şimdi de her alandaki erbabı ile birlikte birlik ve dirlik içinde kalkınmanın bayrağını göndere çekiyor ve çekmeye devam edecektir.
12 Şubat, Maraş'ı KAHRAMANMARAŞ yapan ecdadımız Aslan Bey, Sütçü İmam, Mıllış Nuri, Doktor Mustafa, Yörük Selim, Senem Ayşe, Zeki Karakız, Muallim Hayrullah gibi bir an bile unutmayıp, nesillerimize unutturmamak için çalıştığımız daha nice binlerce kahramanı onurla, gururla, rahmetle yad etme günüdür.
12 Şubat kurtuluş destanı bu kahraman kentin tarihine altın harflerle yazılmıştır. Bu şehir tarihi altın harflerle yazılan dünyadaki ilk ve tek şehirdir. Bunun içindir haklı ve hakkı olarak atalarımızın canları ve kanları ile bedel ödedikleri bu toprakların, düşman işgalinden kurtuluşunu her 12 Şubat'ta daha büyük sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.
22 gün geceli gündüzlü süren kurtuluş mücadelesinin sonunda özgürlüğünü geri alarak kahramanlığını sahip olduğu Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile taçlandıran Kahramanmaraşlı bununla ne kadar övünse azdır.
Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere yerel yöneticilerimiz, TBMM'deki vekillerimiz ve bu kentte görev yapan bürokratlarımız ile çağdaş kentleşmenin gerektirdiği kalkınmasını tamamlamış, çağı takip edebilen bir modern ve herkesin yaşamak istediği Kahramanmaraş hedefiyle çalışmalıyız.
Bunun içinde siyasetçisi, seçilmişi, atanmışı, sanayicisi, esnafı, tüccarı, çiftçisi, seyyar satıcısından amelesine, öğretim görevlisinden öğrencisine kadar birlik ve beraberlik ruhu ile 'ben', 'sen', 'biz', 'siz' demeden 'HEPİMİZ' diyerek inanarak, el ele vererek bu hedefimize ulaşmalıyız. Atalarımızın Maraş'ı düşman işgalinden kurtarıp Kahramanmaraş yaparken din, mezhep, dil ayrımı yapmadan hep beraber gösterdikleri dayanışmayı, turizmimizin gelişmesi alanında göstermeliyiz.
İtiraf etmeliyim ki hükümetimizin Bakanlar Kurulu kabinesinde bulunan milletvekilimiz Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal'ın destekleriyle bunun hiç de zor olmayacağının umut ve güveni içindeyim.
Kahramanmaraş 96 yıl önce ortaya koyduğu azim ve kararlılığın bağımsızlık ve özgürlüğün önemini dünyaya gösterirken, tarihte yaşanan bu mücadelenin iyi şekilde anlaşılması ve dersler çıkarılması adına kurtuluş günleri hepimiz için çok önemlidir.
Kahramanmaraş 96 yıldır ilk günkü heyecan ve coşkuyla 12 Şubat'ı kutlar. Bugün dünyada yaşanan gelişmelere baktığımızda özgür yaşamanın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. 96 yıl önce atalarımızın kazandığı zaferi bugün şanla, şerefle kutlarken gelecekte bağımsızlığımızı kaybetmemek için de daha çok çalışmamız gerektiğini de iyi idrak edip, anlayıp ve anlatmamız gerek.
Çünkü tarihi başarıların hep hatırda tutulması, toplumsal bilinç ve birlikteliğin oluşması açısından büyük önem arz eder.
Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılında, vatanı uğruna canını, kanını, malını vererek bizlere bu vatanı emanet bırakan şehitlerimizi rahmetle anıyor, onların bize emanet aileleri ile gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
Hemşerilerimin 12 Şubat Kurtuluş Bayramı'nı tebrik ediyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maraş ilk destandır Kurtuluş Savaşı'nda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN