Necip Fazıl'ın 12 Şubat mesajı

Mehmet Ali BALCI MARTEKS Yönetim Kurulu Başkanı

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Necip Fazıl'ın 12 Şubat mesajı
Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in, 1946 yılında çıkarmış olduğu Büyük Doğu mecmuasında 22 Şubat 1946 tarihli 17. sayısında 12 Şubat Kurtuluş Bayramı ile ilgili çok önemli tarihi bir mesajı vardı.
Kendi ifadesi "Su katılmamış Maraşlılık ruhu" ile yazdığı yazısını, derginin tam orta sayfasına yazmış, üst kısmına Kahramanmaraş'a ait üç tane resim ve çete kıyafeti ile iki Maraşlı fotoğrafı koyarak "Kızıma hitap ederek gelinlerime bir şey anlatmak istiyorum" diye Kahramanmaraşlılara 12 Şubat'la ilgili bir şeyler söylemek istemişti.
Değerli bir büyüğümüzün köşe yazısından kesip sakladığım bu özel mesajı yeniden paylaşmak istiyorum.
Tarihi mesajı şöyledir; MARAŞ! İşte yukarıya umumi manzarana ve milli kıyafetlerine ait resimlerini koyarak sana hitap ediyorum!
Bu hitabın içinde halis Türklükten başka, bir de su katılmamış Maraşlılık sesi olduğunu biliyorsun! Hitabımda sana olduğundan fazla bütün memlekete! Kızıma hitap ederek gelinlerime bir şey anlatmak istiyorum!
Vazgeç artık, Allah'ın senesi, belli başlı bir günde beylik (tören) şekilleri içinde "Ben bugün kurtuldum, bu gün kurtuldum! Diye hep aynı şeyleri tekrarlamaktan ve tekrarlayanları uyarmaktan! İstanbul'u da, Edirne'si de, İzmir'i de, Adana'sı da filanı da falanı da senden ders alsın! Kurtuluşun nimetine layık ve sahip olmak böyle tecelli etmez. Bu tarzda, ölü kalıp cephesinden edilen tekrarlar, aksine yüreklerimizde bir "Kurtulamamış olmak ukdesi" taşıdığımızı gösterir.
Ve teşekkür, hamd, bahtiyarlık sınırlarını aşarak tersine döner. Her gün ayna karşısında erkekliğini kutlayan adam, olsa olsa harem ağasıdır ve liyakatini tabileştirememiş, bünyeleştirememiş demektir. Dikkat et!
Sana bunlardan vazgeç derken, işini (kutlama telgrafı), (reverans), (frak), (rozet), (söylev) ve ucuz ve orta malı unsurlardan vazgeç demek istiyorum. Yoksa bu mevzuda yeni bir idrakin, farikan, nimetin, saadetin varsa, bunları kitapla, sesle, hamleyle, davayla yoğur; fakat bu ucuzluklardan vazgeç!"
Bu vesile ile tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimizim mübarek kurtuluş bayramlarını kutlar, şehitlerimize ve Üstat'a rahmet, gazilerimize sağlık ve uzun ömürler temenni ederim…BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Necip Fazıl'ın 12 Şubat mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN