O kurşun dünyaya ilham kaynağı oldu

Giriş Tarihi: 12.2.2016
O kurşun dünyaya ilham kaynağı oldu

Ahmet Duran BALSUYU Borsa Yönetim Kurulu Başkanı

Sütçü İmam'ın Uzunoluk Hamamı önünde sıktığı o kurşun, sadece sonu destansı biten bir zaferin fitilini ateşlemekle kalmayıp Kurtuluş Savaşı'nda tüm yurda ilham kaynağı olmuştur. Dünyada ilk ve tek olan Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası bugün bu kentin sanayideki kahramanlarının her tuğlasını alın teriyle kurduğu modern dünya ölçeğinde üretim yapan tesislerinde çalışan yüz bini aşkın çalışanın her birinin göğsünde onurla taşıdıkları aynı görünmez madalyadır.
Bugün huzur içinde yaşamamızı, bizlerin huzuru için kendi canlarını toprağa düşüren ecdadımıza borçlu olduğumuzu unutmuyor, unutturmuyoruz. Ekonomi kahramanlığı için üretmeye devam eden Kahramanmaraşlı işadamları adeta tırnaklarıyla kazıyarak, araştırarak, öğrenerek, alın teri dökerek ve yüreklerini koyarak kurdukları sanayi kuruluşlarında bugün sadece 'işleri olduğu' için değil, bu ülke için üretiyorlar. Kahramanmaraş'ın, ülkemizin adını daha yükseklere çıkarabilmek için ve gelecek nesillere daha aydınlık günler sağlayabilmek için çalışıyorlar.
Çalışmaya devam edeceğiz. Kahramanmaraşlının düğün ve bayram günü olan12 Şubat, esenlik dolu günleri yaşayan bizlere bu cennet vatanı emanet eden ecdadımızı minnet ve şükranla anma günümüzdür. 12 Şubat Kurtuluş Bayramı, hafızaları yenileyen, tarihin aynalarından bugünlere bakmamızı sağlayan müstesna bir gündür. Bugün namus günüdür diyerek ilk kurşunu özgürlük için, namus için atan Sütçü İmam'ı, Aslan Bey'i ve nicelerini anma ve yad etme günüdür.
Kahramanmaraş bir halkın kendi kendine direnişe geçtiği, namusu, canı, toprağı ve özgürlüğü için destanlar yazılan bir Kurtuluş Savaşı'nın sembol şehridir.
Kahramanmaraş başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere seçilen ve atananların el ele vermesiyle her geçen gün yıldız olmaya doğru büyüyüp, gelişip, çağdaş ve modern bir kent yolunda, mevcut huzur ve güven ortamı, çağdaş yaşamın getirilerinden daha fazla yararlanma isteğinde, halkının katkıları ile kaygıların değil umutların yeşerdiği bir şehirdir. Böyle bir şehirde yaşamak şanstır. Kahramanmaraş, Mondros Mütarekesi sonrası Türk topraklarını işgal eden İtilaf Devletleri'ne karşı başlatılacak direnişin ve sonrasında kurtuluşa götürecek Milli Mücadele sürecinin de ilk kıvılcımı olmuştur. Maraşlının sergilediği birlik ve kararlılık, yurt geneline ilham kaynağı olurken, bu dayanışma ve mücadeleyle gelen kahramanlığı TBMM tarafından İstiklal Madalyası ile tescillenmiştir.
Kahramanmaraşlı sanayicisi, emekçisi, kısaca her kademe ve sınıfındaki yaşayanlarıyla geçmişini unutmadan, gelişmişlik anlamında mücadelesini vermeye devam edecektir.
Kahramanmaraş tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle, ekonomik atılımlarıyla, turizm potansiyeliyle ve sosyal barışıyla Türkiye'nin en yaşanılır kentlerinden biridir.
Geçmişine sahip çıkan, dünün gururlu küçük Anadolu kenti Maraş, bugün küresel üretim ve daha da büyüme heyecanıyla çağı yakalayan modern bir kent olarak atalarının görmek istediği yerdedir. Kahramanmaraş her zaman ecdadının istiklal için kararlılık ve azimle verdiği mücadeleyi bugün istikbali için kendine örnek alıp yarınlara umutla yürümeye devam edecektir.
Önemi yüzyıllar boyu devam edecek olan bugünün, dolayısıyla başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimin kurtuluş bayramını kutluyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O kurşun dünyaya ilham kaynağı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN