Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahin: 5 yıldır neredeydiniz?

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa'nın Suriye sorununu yeni görmeye başladığını belirterek, "Biz bu sorunları 5 yıldır çekiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Şahin: 5 yıldır neredeydiniz?
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'in Suriyelilerin yaşadığı 5 yıldır acıyı görerek sahip çıktığını, Avrupa'nın ise kendileri etkilenmeye başladıktan sonra mülteci sorununu görmeye başladığını söyledi. Başkan Şahin, "Sorunu damdan düşenlerle birlikte radikal kararlar alarak çözmek gerekir. Bu sıkıntıları 5 yıldır çekiyoruz ve çözümü de biliyoruz" dedi.

YERİNDE GÖRMEK GEREK

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Sylvie Guillaume ve beraberindeki 20 parlamento üyesini makamında ağırlayan Başkan Fatma Şahin, bazı medya organlarının etkisiyle farklı algılar oluştuğuna dikkati çekti. Şahin, bu nedenle meselenin yerinde görülüp sorulara cevap bulunması ve elde edilen bilginin parlamento ve ilgili ülkelerde paylaşılması gerektiğine işaret etti.

KİMYASAL BOMBA ATILDI

Suriye meselesinin 5 yıl önce başladığını hatırlatan Şahin, "Suriye'deki olaylar başladığında, reform yapılsın, anayasa değişsin, seçim yapılsın, Arap Baharı etkileşimi görülsün ve gerekli tedbirler alınsın diye büyük gayret gösterildi. Fakat mevcut yönetim 'tamam' demesine rağmen bir cuma günü kendi vatandaşlarına kimyasal bomba attığı zaman bu işin çok kötüye gideceği anlaşıldı" diye konuştu.

350 BİN SURİYELİ GELDİ

Türkiye'nin önünde iki seçenek olduğunu belirten Şahin, "Sınırımıza Suriye'den kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gelmeye başladığında ya kapıları kapatacaktık ya da insanlık dersi verip açık kapı sistemiyle gelenlere şehrimizi, evimizi açacak, soframızı paylaşacaktık. Biz ikinci yolu seçtik. Şu anda Gaziantep'te 350 bin Suriyeli mülteci yaşıyor. Bunun 98 bini çocuk ve genç" şeklinde konuştu.

BİRLİKTE GİDİYORLAR

2 yıl önce 98 bin Suriyeli çocuğun 3 bininin eğitim gördüğünü belirten Başkan Şahin şöyle dedi: "Hükümetimiz, Birleşmiş Milletler ve Milli Eğitim Bakanlığı ile aldığımız tedbirlerle 70 bin çocuğu eğitim hayatına kazandırdık. Bu olağanüstü bir rakam. Daha önemlisi bu yıl okula başlaması gereken çocukların yüzde 98'ine bu imkan sunuldu. Suriyeli çocuklarla Türk çocuklar beraber okula gidiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahin: 5 yıldır neredeydiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN