Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye yalnız bırakılmamalı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Türkiye yıllardır bu insanları kucaklıyor. Herkes insani krizlerde elini taşın altına koymalıdır. Türkiye yalnız bırakılmamalıdır" dedi

Türkiye yalnız bırakılmamalı
Sivil toplum kuruluşlarınca temin edilen 5 bin 400 ton ağırlığındaki insani yardım malzemelerinin bulunduğu 'Şefkat Gemisi', Mersin'den Yemen'in Aden Limanı'na doğru yola çıktı. Avrupa ülkelerinin göçmenlerle ilgili tutumunu eleştiren Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Avrupa'dan son dönemde göçmenlerle ilgili sesler çıkmaya başladı. İnsani kriz 4-5 yıldır var. Türkiye yıllardır bu insanları kucaklıyor. İnsanlık görevi sadece Türkiye'ye ait bir görev midir? Herkes bütün bu insanı krizlerde elini taşın altına koymalıdır. Türkiye yalnız bırakılmamalıdır" dedi.

2.6 MİLYON SURİYELİ VAR

Uluslararası Mersin Limanı'ndaki (MIP) 19-B numaralı rıhtımda düzenlenen törende konuşan Akdoğan, "Öncüpınar'daki Suriyelilerin yaşadığı kampları ziyaret ettik. Kilis'te Elbeyli ve Öncüpınar olmak üzere iki kampımız var. Buralarda 40 bin Suriyeli kalıyor. Kilis'te toplam 127 bin Suriyeli var. Kilis'in merkez nüfusu 93 bin. Kendi nüfusunun üzerinde göçmen ağırlayan bir şehrimiz Kilis. Türkiye'de de 2.6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyoruz" diye konuştu. Avrupa ülkelerinin göçmenlerle ilgili söylemlerine değinen Akdoğan, "Avrupa'dan son dönemde sesler çıkmaya başladı göçmenlerle ilgili. Neden bugün? Oysa insani kriz 4- 5 yıldır devam ediyor. Milyonlarca insan evini, barkını terk etti. Yüzbinlerce insan öldü. Neden şimdi sesiniz çıkmaya başladı? Çünkü kendilerine yeni dokunmaya başladı. Oysa biz 4-5 yıldır milyonlarca insana kucağımızı açtık. Şimdi onlar, 'sınırları açın-açmayın' kavgası veriyorlar. Önemli olan önce gönüllerin kapılarını açmak. Türkiye yıllardır gönüllerinin kapısını da açtı, sınır kapılarını da açtı ve bu insanları kucaklıyor, sahip çıkıyor, yardımcı oluyor" şeklinde konuştu.

7 MİLYON DOLAR

Yola çıkan 'Şefkat Gemisi'nin ilk olmadığını dile getiren Akdoğan, Türkiye'nin daha önce de bu gibi yardımlara imza attığına işaret ederek, "2013'te AFAD koordinasyonunda 6 milyon TL'lik gıda-ilaç gibi yardım malzemesi gönderdik. 2014 yılında devam etti çalışmalarımız. 2013'te 30 ton ağırlığındaki Sahra Hastanesi tüm donanımlarıyla birlikte Yemen'e gönderildi. 2015'te 4 bin 400 gıda kolisi ve 6 ton ilaç Yemen'e gönderildi. Biz bu meselelerde hiç duyarsız kalmadık. Bugün 'Şefkat Gemisi'ni Aden'e yolcu ediyoruz. 6 bin tona yakın gıda, ilaç ve yardım malzemesi var. Değeri 7 milyon dolar civarında. Yemen dost ve kardeş bir ülkedir. Her zaman Yemen'deki insanların yanında olmak için çaba gösterdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye yalnız bırakılmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN