Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık alanında Türkiye markası

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, birçok gelişmiş ülkede sağlık sisteminin çöktüğünü, ancak Türkiye'deki tam donanımlı hastanelerin tüm dünyaya hizmet sunduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Sağlık alanında Türkiye markası
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi içinde oluşturulan Tüp Bebek Merkezi ile yapımı tamamlanan Sağlık Meslek Yüksekokulu'nun yeni binasını hizmete açtı. Eğitim ve sağlık alanlarındaki reformlardan söz eden Elvan, "Kararlılığımız ve milletimizin verdiği destekle, sosyal güvenlik reformunu gerçekleştirdik. Bugün Türkiye'ye ülke dışından çok sayıda hasta geliyor. Birçok gelişmiş ülkede sağlık sistemi çökmüşken, modern binalarda hizmet veren tam donanımlı hastanelerle dünyaya hizmet sunan bir konuma geldik" dedi.

EĞİTİM VE SAĞLIĞIN ÖNEMİ

Başbakan Yardımcısı Elvan, gelişmiş bir toplum olmak için eğitim ve sağlık kavramlarının önemini vurgulayarak, bu iki alanın, gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli faktörlerden birisi olduğunun altını çizdi. Başbakan Yardımcısı Elvan, "2002 yılından bu yana çok önemli reformlar gerçekleştirdik. Eğitimde fiziki altyapıyı önemli ölçüde tamamladık. Hatta birçok gelişmiş ülkenin eğitim alanındaki fiziki altyapısından çok daha iyi bir konuma geldik. 13-14 yıl önce üniversiteye sahip olan il sayısı oldukça azdı ama bugün 81 ilimizde birçok üniversitemiz var" şeklinde konuştu. Eğitim alanında önemli çalışmalar yapılacağını belirten Elvan, "Üniversitelerin eğitim kalitesini artıran, girişimcilik ve yenilikçilik alanında faaliyetlerini yoğunlaştıran, rekabeti ve insana karşı sorumluluğunu öne alan bir yükseköğretim kanunu çıkaracağız. Özel kesimin üniversite kurmasının önünü açmak için anayasa değişikliğine gideceğiz. Meslek yüksekokulları bulundukları bölgenin istihdam koşulları ve ihtiyaçlarına göre esnek bir yapıya kavuşturulacak, uygulama ağırlıklı eğitim verilmesi sağlanacak" ifadelerini kullandı.

"MUTLULUK SUNACAĞIZ"
MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise 1 yıllık rektörlük görevi süresince 9 bölüm ve 2 fakülte kurulduğunu anımsatarak, "Üniversitemiz şehrimizle bütünleşmeye devam edip, üstüne düşen görevleri eksiksiz yapıyor. Sağlık personel ihtiyacını sağlamakta en önemli yapı taşlarından biri olan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun daha işlevsel hale gelmesi, bölgemiz ve ülkemiz ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunması açısından önemlidir. Mersin'imizde yıllardır Tüp Bebek Birimi'ne ihtiyaç duyulmaktaydı. Tam donanımlı cihazlarımız, uzman hoca ve personelimizle yavru hasreti çeken ailelerimize umut ve mutluluk sunmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık alanında Türkiye markası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN