Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağrıların kaynağı migren ve gerilim

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Ertuğrul Mut, baş ağrılarının yüzde 90'ının migren ve gerilim tipi baş ağrıları olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Ağrıların kaynağı migren ve gerilim
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Ertuğrul Mut, baş ağrıları, migren, migrenin özellikleri, migreni tetikleyen etkenler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Baş ağrısı şikâyeti olanların oranının toplumda yüzde 90'lara ulaştığını bildiren Mut, tüm baş ağrılarının yüzde 90'ını ise migren ve gerilim tipi baş ağrıları oluşturduğunu açıkladı.

KALITIM ETKİSİ

Migrenlilerin yakın akrabalarında migren olma olasılığının yüksek olduğunu kaydeden Mut, "Tüm migrenlilerin yüzde 10- 15 kadarında hastalık, çocukluk çağında başlar. Uyku düzensizliği, uyuma güçlüğü, nedensiz kusmalar, alerji, araba tutması olan çocuklarda ileride migren gelişme olasılığı daha fazladır" dedi.

TETİKLEYEN BESİNLER

Kadınların hormonal düzeninden dolayı migrenin kadınlarda daha fazla görüldüğünü bildiren Mut, "Menopozdaki kadında migren krizleri seyrekleşir. Hamilelikte de 3 ile 9'uncu aylar arasında migren krizleri azalır. Migreni tetikleyen faktörler arasında pek çok besin sorumlu tutulmaktadır. Ancak, her hastada migren ağrısını arttıran yiyecek farklı olabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrıların kaynağı migren ve gerilim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN