Çukurova tarımı için bakandan destek istedi

AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Çukurova'nın tarımsal profilini çizerek daha verimli hale getirilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten destek istedi

Giriş Tarihi: 23.2.2016
Çukurova tarımı için bakandan destek istedi
AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2016 bütçesi üzerine Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Çukurova'nın tarımsal değerini anlatarak daha verimli hale getirilmesi için destek istedi. Çukurova'nın iklimiyle, suyuyla, tarım potansiyeliyle, toprağıyla dünyada en değerli ovalardan biri olduğunu söyleyen Erdinç, Çukurova'nın diğer bölgelerle birlikte Türkiye'nin ihracatına ve ekonomisine ciddi katkı sağlayabilecek hale gelmesini temenni ediyorum" dedi.

KAPALI SİSTEM ŞART
Çukurova'nın potansiyel anlamda sulu tarıma çok yatkın bir yönü olduğunu ifade eden Erdinç, vahşi sulama sistemiyle sulamanın uygun olmadığını ve tüm alanın kapalı sistem sulamayla sulanması gerektiğini söyledi. Milletvekili Erdinç, tarım ve hayvancılık ihracatının 2023 hedeflerindeki 40 milyar dolar seviyesine ulaşabilmesi için tarım ve hayvancılığa dayalı organize sanayi bölgelerinin kurulması ve bunun yanında liman entegresinin yapılması gerektiğini söyledi.

TARIMSAL PLANLAMA

Milletvekili Erdinç, getirisi yüksek ürünlerin dönemsel fiyat değişimlerinin çiftçiyi sıkıntıya düşürdüğünü ve bunu önlemek adına bakanlığın planlama yaparak çiftçiyi yönlendirmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "Özellikle bizim bölgemizi çok fazla ilgilendiriyor. Bizim orada karpuz ve domates çok yoğun ekilen ürünlerdir. Gelir getirisi daha yüksek ürünler tercih edildiği için bu ürünler bir yıl para edince, planlama eksiği yüzünden gelecek yıl o bölgede yaşayan herkes bu ürünleri ekiyor ve o sene para etmiyor. Bu sıkıntıyı aşacak planlamaya ihtiyacımız var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova tarımı için bakandan destek istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN