Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Sözlü'ye ilk ceza verildi

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Başkan Sözlü'ye ilk ceza verildi

Mahkeme Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye ilk cezayı verdi. Yolsuzluk soruşturması kapsamında ifade veren Sözlü'ye yurt dışı yasağı kondu

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde adının karıştığı kilit parke taşı yolsuzluğu ile ilgili bir çuval dolusu belgeyi inceleyen ve vurgun olduğu yolunda görüş bildiren bilirkişi raporunun Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etmesinden sonra yapılan soruşturma kapsamında Başkan Hüseyin Sözlü dün öğle saatlerinde ifadeye çağrıldı. Bürokratları ile birlikte Adana Adliyesi'ne gelen Sözlü, organize suçlara bakan Cumhuriyet Savcısı Atilla Rahimi'ye ifade verdi. Savcı Rahimi, Sözlü'nün ifadesini aldıktan sonra nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Mahkeme Sözlü'yü yurt dışına çıkış yasağı koyarak serbest bıraktı.

ASKİ'NİN PARKESİ

Başkan Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde seçime az bir süre kala Şahin Özbilen, Hürriyet, İstiklal ve Cumhuriyet mahallelerinde muhtelif cadde ve sokaklarda yapılan kilitli parke taşı, bordür taşı, yağmur oluğu, kaldırım ve yolların yapımı işi için ihale açıldı ve Alp İnşaat firması ihaleyi kazandı. Ancak, firmaya işi tamamlamadan tamamlamış gibi ödeme yapıldığı, bu paranın da seçimde kullanıldığı iddia edildi. Sözlü'nün, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra da Ceyhan'da yarım kalan işlerin tamamlanması için ASKİ üzerinden ihale yaptığı ve ASKİ'de kullanması gereken parke taşlarını Ceyhan'a göndererek buradaki işlerin bitirilmesini sağladığı öne sürüldü.

FAZLA ÖDEMELER

Bu konuda bir ihbar üzerine harekete geçen Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri olayı çok yönlü soruşturdu. Bu arada İçişleri Bakanlığı'nın verdiği soruşturma izninden sonra bilirkişi heyeti Ceyhan'a giderek bir çuval belgeyi inceledi. Bilirkişi, Ata İnşaat Ertuğrul Kütük firmasına sözleşme bedelinden 361 bin 780 lira fazla ödeme yapıldığını belirledi. Sözleşme kapsamında yapılması gereken işlerin bir kısmının yapılmamasına karşın söz konusu firmaya 923 bin 712 lira fazla ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

3 MİLYONLUK ZARAR

Bilirkişi raporunda şu görüşlere yer verildi: Şüpheliler, hak edişleri imzalayan Fen İşleri Şefi Hüseyin Gücüm, Yapı Denetim Amiri Fen İşleri Müdür Vekili Mehmet Boran, Alp İnşaat Ertuğrul Kütük'ün ve hak ediş raporları onay makamı Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu ve Mali Hizmetler Daire Başkanı Mustafa Hakan Aslan'ın düzenlenen belgelerle toplam 2 milyon 922 bin 934 lira kamu zararına sebebiyet vermiş oldukları anlaşılmaktadır. Adana Cumhuriyet Savcısı Atilla Rahimi, Başkan Sözlü'yü hakkında yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında dün öğle saatlerinde ifadeye çağırdı. Başkan Sözlü ve ihale yolsuzluğuna adı karışan bürokratları Adana Adliyesi'ne giderek ifade verdi. Savcı Rahimi, Başkan Sözlü'ye belirlenen bölge dışına ve yurt dışına çıkış yasağı konulması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Mahkeme, belirli bölgenin dışına çıkmama talebini reddederken, yurt dışına çıkış yasağını kabul etti ve Sözlü'yü serbest bıraktı. Bu arada 12 kişinin ifadesine başvuran mahkeme, Ceyhan Belediyesi'nin eski Fen İşleri Müdür Vekili olan Mehmet Boran ile aynı dönem Fen İşleri Şefi olan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Şube Müdürü Hüseyin Gücüm hakkında da yurt dışına çıkış yasağı koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Sözlü'ye ilk ceza verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN