Gaziantep mutfağı dünya ile yarışıyor

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Gaziantep mutfağı dünya ile yarışıyor

Gaziantep'in UNESCO 'Dünya Yaratıcı Şehirler Ağı'na girmesi nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in gastronomide dünyayla yarıştığını söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UNESCO tarafından 'Dünya Yaratıcı Şehirler Ağı'na gastronomi kategorisinde giren Gaziantep'i başarısı nedeniyle kutladı. Erdoğan, Gaziantep'in 500'ü aşkın yemeğiyle şehirlerle değil, ülkelerle boy ölçüşecek durumda olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, televizyonlardaki yemek programcılarına seslenerek "Gaziantep başta olmak üzere geleneksel mutfağımızı öğreten yemek programları yapılsa çok daha ilgi çeker ve faydalı olur" dedi.

YEMEKLER ÖNCELİKLİ

Vali Ali Yerlikaya, geleneksel mutfak kültürünü koruyup yaşatmanın herkesin görevi olduğunu belirterek, "Dünyada turistik seyahat yapan insan sayısı 1 milyar kişiyi aşmış bulunuyor. Araştırmalar turistlerin seyahat planlarında yeme içmenin yüzde 88 oranında belirleyici olduğunu gösteriyor. Turist tercihleri dikkate alındığında, kazandığımız bu unvanla yarıştığımız dünya şehirleri arasında artık bir adım öndeyiz. Bu da bizim gurur kaynağımız" diye konuştu.

YÜKSELEN YILDIZ

Gaziantep'in gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilmeye hak kazanmasının önemini ve ilerleyen aşamalarda hayata geçirilecek faaliyetleri anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Bu alanda Türkiye'nin öncü şehri sıfatını da hak ettik. 'Dünya Gastronomi Kenti' olarak tescillenen Gaziantep, yeni unvanıyla gastronomi turizminin yükselen yıldızı olacak" diye konuştu.

YOĞUN İLGİ VARDI

Gaziantep mutfağının en seçkin örneklerinin İstanbul'daki Gaziantepli şefler tarafından hazırlandığı ve Çırağan Oteli mutfak ekibinin özel sunumlarıyla servis edildiği yemeğe, uluslararası üne sahip gurmeler, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nda yer alan diğer kentlerin temsilcileri, yerli ve yabancı şefler, akademisyenler, Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen, Murat Dalkılıç, Engin Altan Düzyatan gibi sanatçılar, kanaat önderleri ve gastronomi alanındaki STK temsilcileri yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep mutfağı dünya ile yarışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN