SABAH Güney'i hedef gösterdi

SABAH Güney'i hedef gösterdi

Ceyhan'daki usulsüzlükleri nedeniyle yurt dışına çıkış yasağı konulan Adana Büyükşehir Başkanı Hüseyin Sözlü, yandaşlarını toplayıp gerçekleri yazan SABAH Güney'i yuhalattı

Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde yapılmamış işi yapmış gibi göstererek 4 milyon lira kamu zararına yol açtığı, imarda ve araç alımında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan ve savcıya ifade verdikten sonra Sulh Hukuk Hakimliğince yurt dışına çıkış yasağı konulan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü paniğe kapıldı. Belediye önünde toplanan kalabalığa seslenen Başkan Sözlü, hakkındaki suçlamalardan söz etmedi, SABAH Güney'i ve Temsilcimiz Ersin Ramoğlu'nu kalabalığa hedef gösterdi.

ASKİ ÜZERİNDEN BİTİRİLDİ

Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan'da başkanlık yaptığı dönemde 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden hemen önce kilit parke taşı ihalesi yapmış, işin büyük bölümü yapılmadan yapılmış gibi gösterilerek 4 milyon lira ödeme yapılmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sözlü, Ceyhan'da yapılmadan parası alınan işi tamamlamak için ASKİ üzerinden ihale yaptı ve buraya alınan kilit taşlarını Ceyhan'a göndererek yarım kalan işi bitirdi. Ancak konuyu fark eden Ceyhan Belediyesi, olayın soruşturulmasını isteyerek bütün belgeleri bir dosya halinde Adana Valiliği'ne teslim etti.

YURT DIŞI YASAĞI KONDU

Başlatılan soruşturma üzerine savcılık konuyu incelemek üzere üç kişilik bilirkişi görevlendirdi. Bir çuval belgeyi inceleyen bilirkişi, Ceyhan'da kilit parke taşı ihalesi olmak üzere imar yolsuzluklarını ve araç alımlarında görevi kötüye kullanma olduğunu belgeleriyle tespit etti ve hazırladığı raporu savcılığa teslim etti. Bunun üzerine bir soruşturma yapan Cumhuriyet Savcılığı Başkan Hüseyin Sözlü, Genel Sekreter Şaban Acar, Hüseyin Gücüm ve Mehmet Boran ile birlikte 12 kişiyi ifadeye çağırdı. Sözlü, Gücüm ve Boran'a Sulh Ceza Hakimliği tarafından yurt dışı yasağı konuldu.

SMS'LERLE DAVET EDİLDİ

Bu karardan sonra Başkan Sözlü paniğe kapıldı. Çevresindeki herkese kendisine sahip çıkmaları gerektiğini anlattı. Bunun üzerine özellikle sosyal medyada "Sözlü'yü yedirmeyiz, Yanındayız başkan, Dik dur eğilme, Adana halkı seninle" türünde paylaşımlar yapılmaya başlandı. Yargı üzerinde bir kamuoyu baskısı oluşturmak şeklinde nitelendirilen bu harekete 26 Şubat 2016 Cuma günü saat 17.00'de Büyükşehir önünde yapılacak yürüyüş çağrısı da eklendi. Büyükşehir ve ülkü ocakları tarafından binlerce kişiye SMS gönderilerek, yürüyüşe davet edildi.

SÜRÜCÜLERLE TARTIŞTILAR

Cuma günü Büyükşehir Belediyesi otobüsleri Adana'nın tüm ilçelerinden adam getirdi. Büyükşehir'de taşeron olarak çalışan işçilerin de mitinge katılması istendi. Katılmayanların işten atılacağı yönünde tehdit edildiği de iddia edildi. Cuma günü saat 17.00 sıralarında Büyükşehir önünde yaklaşık 6-7 bin kişilik bir kalabalık oluştu. Başkan Sözlü'nün taksi durağı verdiği taksilerde bu eyleme iştirak etti. Bu arada trafik kilitlendi, akşam işten çıkıp evine gitmek isteyen Adanalılar, yolu kapatan kalabalık nedeniyle saatlerce beklemek zorunda kaldı, kimi sürücüler kalabalıkta tartıştı.

HÜKÜMETİ AĞIR ELEŞTİRDİ

Başkan Sözlü, konuşması boyunca hakkındaki suçlamalardan, yolsuzluğu, vurgunu belgelerle ortaya koyan bilirkişi raporundan hiç söz etmedi. Mağdur edebiyatı yapan Sözlü, "Havuzun güneyinden havlayan bir gazeteci müsveddesi bakın ne diyor? Niye elleri kelepçelenmedi diye yazdı" diyerek SABAH Güney'i ve Adana temsilcimiz Ersin Ramoğlu'nu kalabalığa hedef gösterdi. Başkan Sözlü, mağdur edebiyatı yaparak siyasi linçe uğradığı algısını oluşturmaya çalıştı. Sözlü, kendini masum gösterebilmek için zaman zaman hükümete de yüklendi, ağır eleştirilerde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SABAH Güney'i hedef gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN