Rusya'ya bile havyar satıyor

Mehmet Tosmur, "Bize 'Türk havyarı olur mu?' diyorlardı, ama artık önyargıları yıktık ve Avrupalılar Türk havyarı yiyor" dedi

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Rusya'ya bile havyar satıyor
Royal Balık Türkiye'de ilk kez havyar üreten firma. Tosmur Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Tosmur'un girişimciliği sayesinde 2007 yılında 5 milyon Euro yatırımla başlayan üretim, şimdilerde havyarın anavatanı Rusya'ya ihracat yapacak kadar ilerledi. Dünyada 'havyar' denildiğinde akla Türkiye'nin ve Adana'nın gelmesini istediklerini söyleyen Tosmur, şu anda Avrupa'nın Rusya'nın sattığı havyardan 110 dolar daha fazla vererek Türk havyarı satın aldığını gururla anlatıyor. Tosmur, "Bize 'Türk havyarı olur mu?' diyorlardı, ama artık önyargıları yıktık ve Avrupalılar Türk havyarı yiyor" dedi. Tosmur, üretim hedefleri- ni de 2016 yılında 6 ton, daha sonraki yıllarda da 10 ton olarak belirlediklerini ifade etti.

HAVAALANINDA GÖRDÜ

Havyar Türkiye'de çok fazla bilinen ve tüketilen bir ürün değil. Özellikle yüksek fiyatı nedeniyle tüketimi çok dar bir kesime sıkışsa da Türkiye'de havyar üretimi yapan ve hatta havyarı Rusya başta olmak üzere İsviçre, Fransa, Hırvatistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan gibi dünyanın dört bir yanına ihraç eden bir firma var. Tosmur Grup bünyesinde faaliyet gösteren Royal Balık'ta havyar üretimi bundan 8 yıl önce başlamış. Gruptaki diğer şirketlerin ihracatları nedeniyle çok sık yurtdışına gidip gelen Tosmur Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Tosmur, havaalanında gördüğü havyardan etkilenip, "Acaba bunu biz de üretebilir miyiz?" sorusundan yola çıkıp, Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atarak 5 milyon Euro yatırımla Türkiye'de havyar üretimini başlatmış.

10 BİN TONLUK ÜRETİM
İlk etapta 100 bin adet döllenmiş yumurtayı suyla buluşturduğunu ama çok azının hayatta kaldığını anlatan Tosmur, "Dünyada havyar yetiştiriciliği konusunda uzman kişilere ulaşıp, danışmanlık hizmeti aldık. Çok zorluk çektik. Balıklar yumurtadan çıkıp, yüzsün diye beklerken, bugün dördüncü kez kendi balıklarımızdan döllenme yapıp, kendi yavrularımızı üretiyoruz" diyor. Bugün 160 bine yakın balıklarının olduğunu ve Seyhan Baraj Gölü'nde doğal bir ortam oluşturduklarını ifade eden Tosmur, hedeflerinin yıllık ortalama 3 bin ton olan üretimi 10 bin tona çıkarmak olduğunu vurguluyor. Grup olarak havyar haricinde Türkiye'nin çeşitli kentlerinde farklı alanlarda üretim tesisleri bulunduğunu ve 94 ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen Tosmur, "Şirketlerimiz, kendi faaliyet alanlarında 'ilk 500'e girse dahi bunun açıklanmasından pek keyif almayız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya bile havyar satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN