Mersin'e 14 milyar liralık yatırım

Giriş Tarihi: 5.3.2016
Mersin'e 14 milyar liralık yatırım

AK Parti İl Başkanı İsmail Taşpınar, Mersin'e yapılan 14 milyar lirayı aşkın yatırımın başlangıç olduğunu, 2023 hedefinde daha fazlasının geleceğini söyledi

AK Parti iktidarı döneminde Mersin ve ilçelerine 14,1 milyar lira değerinde yatırım yapıldığını belirten AK Parti İl Başkanı İsmail Taşpınar, "2023 hedefine yürüyoruz. Vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet sunmak ve yaşam alanlarını daha da iyileştirmek için gece-gündüz çalışıyoruz. Son 13 yılda Mersin'e 14,1 milyar TL'lik yatırım yapıldı ancak daha hizmet maratonunun başındayız. Başbakan Yardımcımız Lütfi Elvan koordinesinde çok daha fazla yatırım gelecek" dedi. Mersin'in Akdeniz Bölgesi'nin en önemli kenti olduğunu vurgulayan İl Başkanı İsmail Taşpınar, "Ulaştırma ve haberleşme için 1,9 milyar liralık yatırım alan Mersin'de yerel yönetimlere 3,7 milyar lira kaynak aktarıldı. Sosyal politikalar hizmetlerine 1,8 milyar lira harcanırken, orman ve su işlerine 1,2 milyar, eğitime 871 milyon, tarım ve hayvancılığa ise 846 milyon lira aktarıldı" diye konuştu.

DIŞ TİCARET ARTTI

2002 yılında 484 milyon dolar olan dış ticaret hacminin yatırımcı ve girişimcilere verilen desteklerle 2014 yılında 3,1 milyar dolara yükseldiğine dikkat çeken İsmail Taşpınar şunları söyledi: Mersin Limanı'nın 2002 yılındaki 320 milyon dolarlık ihracat rakamı 1,7 milyar dolara yükseldi. 871 milyon liralık eğitim yatırımı yapılan kentimizde birçok yeni okul inşa edildi. Sağlık alanında 416 milyon liralık önemli hizmetler yapıldığına işaret eden Taşpınar, "250 yataklı Toros Devlet Hastanesi, 200 yataklı Silifke Devlet Hastanesi, 150 yataklı Erdemli Devlet Hastanesi, 125 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 50 yataklı Anamur Devlet Hastanesi, 30 yataklı Bozyazı Devlet Hastanesi, 25 yataklı Çamlıyayla Entegre İlçe Hastanesi, 40 üniteli Tarsus Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yapıldı. Hastane sayısı 16'dan 25'e yükseldi" diye konuştu.

ULAŞIM ARTIK ÇOK KOLAY
Türkiye'de ulaşım alanında yapılan yatırımlara dikkat çeken Taşpınar, kentteki toplam karayolu ağının bin 448 kilometreye ulaştığını bildirdi. Ulaştırma ve haberleşmede yapılan 1,9 milyar liralık yatırıma değinen Taşpınar, "Çukurova Bölgesel Havalimanı'nı inşa ediyoruz. İstanbul-Ankara- Konya yüksek hızlı tren hattını, Karaman'dan Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep'e kadar uzatacağız. Adana-Mersin Hızlı Demiryolu Projesi tüm hızıyla sürüyor" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'e 14 milyar liralık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN