Türkiye'nin en iyi haber sitesi

70 bin Suriyeli çocuk okullu oldu

Giriş Tarihi: 7.3.2016
70 bin Suriyeli çocuk okullu oldu

Gaziantep'te 70 bin Suriyeli çocuk devlet okullarında eğitim görüyor. AB tarafından gönderilecek finans ile bu rakam 200 bine çıkar

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte 70 bin Suriyeli çocuğun eğitim gördüğünü, yeterli finansman sağlanması halinde bu rakamın artabileceğini söyledi. Avrupa Birliği'nin Suriyeli misafirler için göndermeyi önerdiği 3 milyar euronun bir kısmı bölge illerindeki Suriyelilerin eğitimine ayrılarak, Gaziantep'te 200 bin Suriyeli çocuğun okullu olması hedefleniyor. Avrupa Birliği Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiser Johannes Hahn Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret etti. İç savaştan kaçan ve yaşamlarını Gaziantep'te sürdüren Suriyelilerin durumunu yerinde görmek için gelen Hahn ile beraberindeki heyet, Başkan Şahin'den bilgi aldı. Fatma Şahin, 70 bin Suriyeli çocuğun eğitim gördüğünü ve ortak müzakerelerle Suriyelilere yardımın sağlanması gerektiğini kaydetti. Suriye'nin 5 yıldan bu yana dram yaşadığını ve bu dramda Türkiye'nin üzerine düşeni layıkıyla yaptığını aktaran Şahin, "Biz AB'ye mülteci sorunlarını anlatmamıza rağmen onlar üç maymunu oynadılar, sorunları görmezden geldiler. Beş yıllık süreçte bizim sorunlarımızı sadece Japonya'dan bir kalkınma ajansı gördü. Diğerleri ellerini taşın altına koymadı" diye konuştu.

SURİYELİLERE OKUL

Belediye olarak mültecilerin sıkıntılarını karşılamaya çalıştıklarını belirten Başkan Fatma Şahin, en temel ihtiyacın konut olduğunu, diğer alt yapıların yanı sıra elektrik, su ve kanalizasyon gibi giderlerin de karşılanması gerektiğini ifade etti. Şahin, eğitim konusuna ayrıca önem verdiklerini, bu alanda belediyenin açtığı okullar ve önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
70 bin Suriyeli çocuk okullu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN