Kadınlarımız toplumun yarısı

Fatma Şahin, kadınları yılda bir gün anmak yerine özellikle eğitim ve sağlıkta kadına yönelik önemli projelerle onların hayatlarını kolaylaştırdıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 8.3.2016
Kadınlarımız toplumun yarısı
Gaziantep büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadınların toplumun yarısını oluşturduklarını, onlara yönelik projeleri medeniyetimizin köklü bakış açısıyla hayata geçirdiklerini söyledi. Kadınlara yönelik çalışmalarda eğitim ve sağlığı başa aldıklarını belirten Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile kadın ve çocuklara yönelik projeler hayata geçirerek eğitim alanında gelişmelerine katkıda bulunacaklarını söyledi.

"EKSİKLERİ GÖRMELİYİZ"
Kadınları yılda bir kez anıp, geride kalan zamanda unutmanın bir anlam ifade etmediğini söyleyen Şahin, "Yılda bir gün kadınlarla ilgili mesaj vermek yerine bu meseleyi özdeşleştirmek lazım. Kadın ve erkek dediğimiz iki ayrı cins de insan. Bizim dinimiz de insan üzerine mesajlar veriyor. Bu medeniyetten gelen kadınlar olarak da topluma öncü, lider olmak gibi bir görevimiz var. Herkesin bir ve beraber yaşayacağı, toplumsal sorunları daha hızlı çözebildiğimiz bir anı başarmamız gerekiyor. O yüzden Kadınlar Günü'nde geldiğimiz noktayı incelemek, eksiklerimiz görmek ve ne yapacağımızı bilmemiz gerekiyor" dedi.

EŞİTLİKÇİ BAKIŞ AÇISI

Kadına yönelik işlerin tamamının aileden başladığını belirten Başkan Şahin, "Kendi medeniyetimizin özünü hissettiğimizde oradan çok net mesajlar geliyor. O mesajları özümsediğimizde de bugün Batı medeniyetinin, modernitenin getirdiği kuralların bir takım sorunlara neden olduğunu görüyoruz. Oysa bizim medeniyetimizin çok daha çözümcü, çok daha eşitçi bir bakış açısıyla yaklaştığını görüyoruz. O yüzden 'Kadınlarımız toplumun yarısıdır' düşüncesiyle onların aklını, zekasını daha çok kullanmalıyız. Onları kalkınmanın bir parçası haline getirmeliyiz" diye konuştu.

KADIN SAĞLIĞINA NEŞTER

Sosyal devletin eğitim ve sağlık meselesini çözen devlet olduğuna dikkat çeken Şahin, "Sosyal belediyecilik ise insanı merkeze alan, eğitim ve sağlıkta projeler üreten belediyedir. O yüzden sağlık ve eğitimde kadınlarla ilgili projelere ağırlık veriyoruz. Bugün meme kanserinde en büyük sorun erken teşhis sorunu. Fark edene kadar iş işten geçiyor. O yüzden KETEM ile ücretsiz kanser taramaları yapıyoruz. Gelemeyenlere mobil olarak bu hizmeti veriyoruz. Mahallelerde de veriyoruz. Çocuğu ve sosyal güvencesi olmayanlara da Sağlık Bakanlığı ile birlikte tüp bebek hizmet desteği veriyoruz. Bir merkez açtık, şu anda bin 200 kadın bu merkezden sağlık hizmeti alıyor" dedi.

KIZLAR OKUSUN

Eğitim meselesinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde "Gelin Etmeyin Okula Gönderin" projesini gerçekleştirdiklerini anımsatan Şahin, "19 ayrı sivil toplum kuruluşu bölgede tarama yaptı, şu anda sorunlar için insanlarımızın kolayca ulaşabileceği bir call center kurduk. Kızlarımızın kesintisiz eğitime dahil olmasını çok önemli buluyoruz. Eğitim ve sağlık meselesini bu şehrin yol, su ve konut meselesi kadar önemli görüyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlarımız toplumun yarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN