Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıçam'dan pis kokular geliyor

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Sarıçam'dan pis kokular geliyor

MHP'li Sarıçam Belediyesi'nde 'Çöp toplama ve temizlik ihalesine fesat karıştırıldığı' iddiasıyla Belediye Başkanı Bilal Uludağ ile birlikte toplam 10 kişinin ifadesine başvurulacak

'nın merkez Sarıçam ilçesinin MHP'li Belediye Başkanı Bilal Uludağ ile birlikte ihale tarihinde başkan yardımcısı olan Tarık Kaplan, Destek Hizmetleri Şube Müdürü Ertuğrul Işık, Mali Hizmetler Müdürü Mehmet Öz, komisyon uzman görevlileri İbrahim Yavuz, Huriye Kaya ve Ercan Özdamar, Setenay firması sahipleri Osman Şirin ve Abdullah Caner Şirin ile başka bir yolsuzluk davasının tutuklu sanıklardan eski Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ferat Yüksel'in, çöp toplama ve temizlik ihalesine fesat karıştıkları ve sahte belge düzenledikleri iddiasıyla ifadelerine başvurulacağı öğrenildi. KOM Şube Müdürlüğü'ne 17 Aralık 2014 tarihinde 'Çöp toplama ve temizlik ihalesi'nin uygunsuz yapıldığı yönünde e-postayla ihbar yapıldı. Bunun üzerine KOM yetkilileri durumu Cumhuriyet savcılığına bildirdi. İhale usulsüzlüğün ortaya çıkarılması için savcılık talimatıyla KOM ekipleri harekete geçti. Soruşturma çok yönlü başlarken, ihale ile ilgili bilirkişi raporu düzenlendi. Raporun sonuç bölümünde şöyle denildi:

SAHTE BELGE DÜZENLENDİ
"Sarıçam Belediyesi'nde 2014/54552 ihale kayıt no ile belediyenin sorumluluk alanında bulunan cadde, sokak ve benzeri alanlar ve idari tesislerin temizlik hizmetlerini 11 milyon 929 bin 670 lira ile Setenay Bilgi Tem. İnş. Taş. Tur. San. Tic. Ltd. Şti. kazandı. Ancak ihaleye 11 milyon 303 bin 857 lira teklif sunan Akdeniz Temizlik ve İlaçlama Hiz. Org. Tur. İnş. Bilg. ve Dan. Tic.Ltd. Şti. ihaleye hak kazanmış olmasına rağmen sebepsiz olarak katılmasının engellediği tespit edildi. Bundan dolayı devleti 625 bin 813 lira zarara uğrattıkları ortaya çıktı. İhalede bir banka adına sahte 650 bin liralık teminat mektubu ile birlikte SGK borcu yoktur belgesi tanzim edildiği, ihaleyi kazanan firmanın belediyenin haberi olmadan, belediye adına sahte belge düzenlediği, alt yüklenici firma Erma şirketi adına ödenmesi gereken 155 bin liranın Setenay şirketine sahte belge ile ödendiği belirlendi."

SAHTE TEMİNAT MEKTUBU
İhaleye fesat karıştırma, kamu zararı oluşturma ve resmi belgede sahtecilik yapıldığının bilirkişi raporu ile ortaya çıkarılması üzerine harekete geçen KOM polisi, ihale komisyon yetkilileri Sarıçam Belediye Başkanı MHP'li Bilal Uludağ ile ihale tarihinde başkan yardımcısı olan Tarık Kaplan, Destek Hizmetleri Şube Müdürü Ertuğrul Işık, Mali Hizmetler Müdürü Mehmet Öz, komisyon görevlileri İbrahim Yavuz, Huriye Kaya, Ercan Özdamar, firma sahipleri Osman Şirin ve Abdullah Caner Şirin ile başka bir yolsuzluk davasından tutuklu olan eski Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ferat Yüksel'in ifadelerinin alınması için çağrı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıçam'dan pis kokular geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN