Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye ekmeği fırıncıları vurdu

Giriş Tarihi: 12.3.2016
Suriye ekmeği fırıncıları vurdu

Suriye ekmeği üretimi, Büyükşehir Belediyesi'nin ekmek üretimini ikiye katladı. Yetkililerin vurdumduymazlığı, fırıncıları kepek kapatma noktasına getirdi

Hiçbir denetime tabı tutulmadan üretilip satışla sunulan Suriye ekmeği Adanalı fırıncıları zor durumda bırakıyor. Bir yandan Büyükşehir Belediyesi'nin ürettiği halk ekmek yüzünden büyük zarar gören fırıncılar, yasaya aykırı olmasına rağmen sokakta satılan Suriye ekmeği yüzünden iş yapamaz hale geldi. Günlük 600 bini bulan üretim kapasitesiyle Büyükşehir Belediyesi'ni ikiye katlayan Suriye ekmeği, Adanalı fırıncıları kepek kapatma noktasına getirdi.

GRAMAJI DÜŞÜK

Büyükşehir Belediyesi'nin ürettiği halk ekmek yüzünden zor günler yaşayan Adanalı fırıncılar ikinciyi darbeyi Suriye ekmeğinden yiyor. Denetlenmediği için sağlıksız koşullarda üretilen Suriye ekmeğinin esnafı zor durumda bıraktığını açıklayan Adana Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, "Hangi koşullarda üretildiği belli olmayan ekmeklerin gramajı daha düşük. Vatandaş kâr etmek isterken zarar ediyor" dedi.

HAKSIZ REKABET

Suriye ekmeğinin artık Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde 4 fabrikada üretildiğini belirten Alptekin, "Bunun bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Esnaf perişan oldu. Her bakkalda her köşe başında artık Suriye ekmeği var. Vergi yok, sigorta yok, hiçbir şey. Bu haksız rekabettir. Bizim esnafımız, yazarkasa fişi kesmezse, poşet bulundurmazsa ceza yiyor. Bunlarda hiçbir şey yok bir de insan sağlığıyla oynuyorlar" diye konuştu. Adana'da ekmeğin işportaya düştüğünü vurgulayan Başkan Alptekin, "Ekmek dedin mi akan su duruyor. Ekmek çok temiz, hijyenik yerde satılması lazım. Bakanlık, bakkal dolaplarının hijyenik olmasını istiyor. Biz buna büyük özen gösterirken Adana'da ekmekler cadde ortasında, kaldırımda, tozun toprağın içinde satılıyor. Defalarca uyarmamıza rağmen nedense yetkililer bu duruma seyirci kalıyor" şeklinde konuştu. Suriye ekmeğine halk sağlığını tehdit ettiği ve haksız rekabete neden olduğu için karşı olduklarını bildiren Alptekin, şöyle konuştu: "Adana'nın ihtiyacı olan bir ekmek çeşidi değil. Kendi tercihleri, birbirine destek olmak için ürettiler. Suriyelilerle birlikte Adana'nın nüfusu arttı ama pazar payımız daraldı. Çünkü Türkler de Suriye ekmeği alıyor ama Suriyeliler bizim ekmeğimizi almıyor. Bu en büyük problemimiz. Suriye ekmeği, Adanalı fırıncıyı öldürüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye ekmeği fırıncıları vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN