Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MHP'liler oy verdi ATOSEV yasallaştı

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Nehri kıyısında ormanlık alana yapılan kaçak konumdaki ATOSEV Sosyal Tesisleri'ni yasal hale getiren kararı meclisten geçirdi

Giriş Tarihi: 13.3.2016
MHP'liler oy verdi ATOSEV yasallaştı
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin MHP'li üyeleri, yıllardır kaçak olduğu gerekçesiyle tartışma konusu olan Adana Ticaret Odası Sosyal Hizmetler ve Eğitim Vakfı (ATOSEV) Sosyal Tesisleri'ni yasallaştıracak imar değişikliğine imza attı. CHP'li meclis üyesi Yusuf Akıncı'nın "Orası hukuksuz yapılmıştır. Hukuka uygun hale getirip suç işlemeyeceğiz" şeklindeki uyarısına ve AK Parti ile CHP Meclis üyelerinin karşı oylarına rağmen MHP'nin verdiği oylarla kaçak yapı yasallaştı.

TARTIŞMALI TOPLANTI

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mart ayı son oturumuna Baraj Çamlığı karşısındaki ormanlık alanda inşa edilen ve uzun yıllardır kaçak olarak faaliyet gösteren ATOSEV Sosyal Tesisleri'ne yasal bir hüviyet kazandıracak olan 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliğine ilişkin komisyon raporu damgasını vurdu. Teklif, CHP'li meclis üyesi Yusuf Akıncı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü arasında tartışmalara neden oldu. Söz alan CHP'li üye Akıncı kaçak tesisin yasal hale getirilmek istenmesine tepki gösterdi. Akıncı şöyle dedi:

"İMAR ZULMÜNE KARŞIYIZ" "
Güçsüzler yaparsa olmaz ama güçlüler yapınca oluyor. Biz yasal olmayan böyle bir yeri, burada aldığımız kararla yasal hale mi getireceğiz? Adnan Menderes Bulvarı'nda birçok yeri -yarın göreceksiniz- 'Ne kadar nitelikli olursa olsun yıkacağız' diyecekler. Burası ise böyle tutulacak. Tesis tam ormanın içinde bulunuyor. O yapının orada kalması imar adına zulümdür. Şiddetle karşıyız. Yasal olmayan bir yapıyı yasallaştırmak için oy kullanmayacağız"

YASAL YOLLARA BAŞVURULACAK

Bütün yasal yolları deneyeceklerini vurgulayan CHP'li Yusuf Akıncı, "Tam ormanın içinde, insanlara piknik alanı yapılabilecek yerlerdir orası. Bir üst tarafta çamlık var, mezbelelik halde. Orası da o niteliğe büründürülürse Adana'nın nefes borusu olur. Harika yerlerdir oralar. Biz yasal olup olmadığına, kanunlara uyup uymadığına bakarız. Şu veya bu kişinin elinde olması bizi ilgilendirmez. Bir spor alanı yüzünden yargılandık, uyarmak istiyorum. Yapılan teklif yanlış" diye konuştu.

BAŞKAN SÖZLÜ SAVUNDU

ATOSEV Sosyal Tesislerine tüm Adanalıların gittiğini belirten Başkan Hüseyin Sözlü ise, "Burada yoğunlukla yeni yapılaşmaya müsaade edilecek bir şey yok. Zamanında rayına otursaydı daha iyi olurdu ama kolektif bir iş olduğu için iyi niyetli davranılmış. Eksiği gediği varsa onu da kamu yararına bunu meclis düzeltirse fayda var. 40 bin üyeli ticaret odasının teklifi bu. Geçtiğimiz dönemlerde Büyükşehir tahsis etmiş, hazine arazisini küçük bir protokolle onlara vermiş. Eksikliği yok mu var elbette olmuş ki onları düzeltmek için oy kullanıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'liler oy verdi ATOSEV yasallaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN