Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Belediyesi tarımda kalkındıracak

Giriş Tarihi: 15.3.2016
Büyükşehir Belediyesi tarımda kalkındıracak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kırsal bölgede tarım ürünlerinin güçlendirilmesi amacıyla çiftçilere proje desteği verecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, nohut, Antep fıstığı, mercimek, dolmalık ve kırmızı biber üretiminde verimi artırmak için "Topraktan Sofraya" projesini hazırladı. Gaziantep'in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmesinin ardından yöresel ürünlerin yetiştiği ilçelerdeki tarımsal ürünlerden verimin artırılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, "Topraktan Sofraya" temasıyla hazırladığı projeyle çiftçilere destek verecek.

HER SAFHASI TAKİP EDİLECEK

Proje kapsamında Yavuzeli ve Araban'da nohut, Karkamış, Nizip, Şehitkamil, Araban ve Yavuzeli ilçelerinde Antep fıstığı, Şahinbey, Oğuzeli ve Nizip'te mercimek, İslahiye'de kırmızı biber, Şahinbey ve Oğuzeli ilçelerinde ise dolmalık biber üretimi yapan çiftçiler, tohum ve fide temini aşamasında desteklenirken, üretimin her safhasında da takip edilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, söz konusu bölgelerde yetişecek ürünlerin tohum ve fide temini ile üretimin her safhasında yer alarak destekleneceğini belirtti. Şahin, "Hangi bölgede hangi ürün daha verimli yetişiyorsa onun en iyi tohumluğu ve fidesi dağıtılacak. Üretimin her aşamasını da takip edeceğiz" dedi.

TOPRAKTA VERİM ARTTI

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da geçen yıl İslahiye'de dağıtılan biber fidelerinden üreticinin çok memnun kaldığını kaydetti. Bazı üreticilerin dekara 1.5 ton ürün alırken, Büyükşehir Belediyesi'nin dağıttığı fideler sayesinde bu üretimin 2.5 ve 3 tona çıktığını belirten Yılmaz, "Burada amacımız, gastronomi kenti olarak topraktan sofraya üreticimizi bilinçlendirmek, yerel ürünlerimiz çeşitlendirmek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir Belediyesi tarımda kalkındıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN